Τετάρτη, 03 Ιουνίου 2015 11:19

Αποτελέσματα μαθητικού διαγωνισμού αφίσας / βίντεο «Σκέφτομαι πριν δημοσιεύσω!»

Με αφορμή τον εορτασμό της 9ης Ευρωπαϊκής Ημέρας Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων (28/1/2015) και αποσκοπώντας στην ευαισθητοποίηση της εκπαιδευτικής κοινότητας ως προς την προστασία των προσωπικών δεδομένων στο διαδίκτυο και συγχρόνως στην ανάδειξη της αξίας του ευ αγωνίζεσθαι, η Αρχή ανέλαβε την πρωτοβουλία και υλοποίησε, σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, το Τμήμα Τεχνών, Ήχου και Εικόνας του Ιονίου Πανεπιστημίου και με την υποστήριξητου Κοινωφελούς Ιδρύματος Αλέξανδρος Σ. Ωνάσης, Μαθητικό Διαγωνισμό αφίσας / βίντεο για μαθητές πρωτοβάθμιας (Ε’, ΣΤ’ Δημοτικού) και δευτεροβάθμιας (Γυμνασίου) εκπαίδευσης με θέμα την προστασία των προσωπικών δεδομένων στο διαδίκτυο και κεντρικό σύνθημα «Σκέφτομαι πριν δημοσιεύσω!».

Στο Διαγωνισμό, ο οποίος έτυχε ιδιαίτερης ανταπόκρισης και αποτέλεσε κίνητρο για συζήτηση και δημιουργικές δραστηριότητες μεταξύ δασκάλων/καθηγητών και μαθητών/τριών, συμμετείχαν 165 σχολικές μονάδες από όλη την Ελλάδα και υποβλήθηκαν 278 έργα.

Μετά την ολοκλήρωση της αξιολόγησης των έργων από ειδική επιτροπή του ΤμήματοςΤεχνών, Ήχου και Εικόνας του Ιονίου Πανεπιστημίου ανακοινώνονται τα αποτελέσματα για τα τέσσερα διακριθέντα έργα ως εξής:

• Βραβείο (laptop Apple MacBook Air) στην κατηγορία «βίντεο - Γυμνάσιο»:

Ελένη Φυλλαδιτάκη, μαθήτρια Α’ τάξης, Γυμνάσιο Καντάνου Χανίων.

• Βραβείο (laptop Apple MacBook Air) στην κατηγορία «αφίσα - Δημοτικό»:

Αντρέα Τσέλα, μαθητής Ε’ τάξης, 6/θέσιο Δημοτικό Σχολείο Μαντουδίου Ευβοίας.

• Βραβείο (Apple tablet iPad mini) στην κατηγορία «αφίσα - Γυμνάσιο»:

Μάριος Γιαννόπουλος, μαθητής Γ’ τάξης, 4ο Γυμνάσιο Τρίπολης.

• Βραβείο (Apple tablet iPad mini) στην κατηγορία «βίντεο - Δημοτικό»:

Μαρία-Γαρυφαλλιά Σακαρέλλου, μαθήτρια ΣΤ’ τάξης, Δημοτικό Σχολείο Λητής Θεσσαλονίκης.

Tα τέσσερα έργα έχουν αναρτηθεί στο ειδικό microsite της Αρχής «ΜΙΚΡΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ» (www.dpa.gr → «MIKΡΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ») όπου περιέχονται ενημερωτικά κείμενα, τεστ γνώσεων και video ευαισθητοποίησης σχετικά με την προστασία των προσωπικών δεδομένων και της ιδιωτικότητας στο διαδίκτυο.

Επισημαίνεται ότι τα έπαθλα αποτελούν ευγενική προσφορά του Κοινωφελούς Ιδρύματος Αλέξανδρος Σ. Ωνάσης.

Τις εικόνες και τα βίντεο που διακρίθηκαν μπορείτε να τα δείτε στην ιστοσελίδα της ΑΠΔΠΧ (πηγή δελτίου τύπου)

Διαβάστηκε 1272 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Τετάρτη, 03 Ιουνίου 2015 12:12