Δευτέρα, 14 Νοεμβρίου 2016 15:12

Μαθητικοί διαγωνισμοί για την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου

(1 Ψήφος)

SID2017 logoΗ Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 07/02/17 διοργανώνεται κάθε χρόνο από το Πανευρωπαϊκό Δίκτυο Εθνικών Κέντρων Ενημέρωσης και Επαγρύπνησης INSAFE, με στόχο την προώθηση της ασφαλέστερης και πιο υπεύθυνης χρήσης των Online τεχνολογιών και των κινητών τηλεφώνων, ιδίως μεταξύ των παιδιών και των νέων σε όλο τον κόσμο. Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου θα εορταστεί για 14η συνεχόμενη χρονιά σε περισσότερες από 160 χώρες στον κόσμο. Την ευθύνη οργάνωσης στη χώρα μας έχει το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου. Το μήνυμα της φετινής ημέρας είναι:
«Γίνε η αλλαγή: Όλοι μαζί για ένα καλύτερο Διαδίκτυο»

Με αφορμή το σύνθημα της ημέρας το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας (ΙΤΕ), επίσημος εκπρόσωπος στην Ελλάδα του Πανευρωπαϊκού δικτύου INSAFE/INHOPE, διοργανώνει, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, τρείς διαγωνισμούς με στόχο τα ίδια τα παιδιά να αποτυπώσουν τις ιδέες τους για το πώς αντιλαμβάνονται το δημιουργικό και ασφαλές διαδίκτυο.

Πιο συγκεκριμένα:
  • Για μαθητές Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων προτείνεται η δημιουργία εικονογραφημένης ιστορίας ή βίντεο στο οποίο να αναδεικνύεται το θέμα του ψηφιακού αναλφαβητισμού των ενηλίκων με τίτλο «Εκπαιδεύοντας τον παππού στο Διαδίκτυο» http://saferinternet4kids.gr/sid-2ndcontest/
  • • Για μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων προτείνεται η δημιουργία βίντεο ή παρουσίασης (powerpoint) με θέμα τις δυνατότητες και προοπτικές του επαγγέλματος που θέλουν να ακολουθήσουν ή των επαγγελμάτων που ακολουθούν οι γονείς μέσα από το διαδίκτυο http://saferinternet4kids.gr/sid-3rdcontest/.

Αναλυτικές πληροφορίες και υλικό για τους διαγωνισμούς διατίθενται στη σελίδα http://saferinternet4kids.gr/sid-contests/

Και για τους τρείς διαγωνισμούς μπορούν να υποβληθούν ατομικές ή ομαδικές εργασίες παιδιών οι καλύτερες των οποίων θα βραβευθούν σε ειδική εκδήλωση που θα διοργανώσει το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου (7/2) στην Αθήνα. Η καταληκτική ημερομηνία υποβολής των εργασιών είναι η 20η Ιανουαρίου 2017.

Σκοπός της διοργάνωσης είναι να περάσει το μήνυμα του σεβασμού προς τους άλλους ψηφιακούς χρήστες και της αναζήτησης ευκαιριών για δημιουργική διαδικτυακή συμπεριφορά. Παιδιά και νέοι άνθρωποι ενθαρρύνονται να πάρουν θέση ως ψηφιακοί πολίτες του μέλλοντος συμμετέχοντας ενεργά σε ανοιχτές συζητήσεις και δράσεις.

Μάθετε νέα και άλλες ενδιαφέρουσες πληροφορίες από τη σελίδα στο Facebook και ακολουθήστε τον επίσημο λογαριασμό Twitter.
Διαβάστηκε 1519 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Τρίτη, 22 Νοεμβρίου 2016 11:52