Τρίτη, 22 Νοεμβρίου 2016 11:53

Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα από Οργανισμό Πνευματικής ιδιοκτησίας

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του ΟΠΙ «Πνευματική Ιδιοκτησία και Συγγενικά Δικαιώματα» πήρε και φέτος την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας. Για τις τάξεις Α’ Β’ Γ’ και Δ’ το πρόγραμμα μπορεί να υλοποιηθεί στην Ευέλικτη Ζώνη. Για τις τάξεις Ε’ και Στ’ το πρόγραμμα μπορεί να υλοποιηθεί στο πλαίσιο της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής, μέσα από τα Πολιτιστικά Προγράμματα που εντάσσονται στο έτος του Ενεργού Πολίτη. Η υλοποίηση του προγράμματος σε όλες τις τάξεις μπορεί να γίνει και διαθεματικά.

Το πρόγραμμα «Πνευματική ιδιοκτησία και Συγγενικά Δικαιώματα» δημιουργήθηκε και εξελίχθηκε σε συνεργασία με ομάδα εκπαιδευτικών. Έχει την υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, η οποία έχει χρηματοδοτήσει την προώθησή του σε όλη την Ελλάδα αλλά και τη δημιουργία του υλικού (ιστοσελίδα, ταινία κλπ.) που αναφέρεται παρακάτω. Έχει επίσης παρουσιαστεί διεθνώς στον Παγκόσμιο Οργανισμό Διανοητικής Ιδιοκτησίας ως πρότυπο στον τομέα του.
Για την υποστήριξη του προγράμματος, ο ΟΠΙ δημιούργησε την ιστοσελίδα www.copyrightschool.gr. Η ιστοσελίδα περιλαμβάνει πλούσιο υλικό για δασκάλους, μαθητές και γονείς (ηλεκτρονικά παιχνίδια, οδηγούς, faq, κόμικ, κρυπτόλεξα, σταυρόλεξα, αφίσες κ.λ.π.). Το υλικό της ιστοσελίδας απευθύνεται και στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Επιπλέον, ο διεθνούς φήμης σκηνοθέτης κ. Παναγιώτης Ράππας δημιούργησε animated ταινία μικρού μήκους, ειδικά για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα, με τίτλο «Όταν ο Ορφέας δημιουργούσε...». Η ταινία είναι διαθέσιμη στο http://copyrightschool.gr/index.php/pupils/otan-o-orpheas-dimiourgouse

Διαβάστηκε 990 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 25 Νοεμβρίου 2016 10:50