Δευτέρα, 16 Απριλίου 2018 20:09

Webinar SaferInternet4kids και eTwinning 23-04-2018 Κύριο

Μέσω της Ελληνικής Υπηρεσίας Υποστήριξης eTwinning, στις 23 Απριλίου 2018, θα πραγματοποιηθεί webinar, σε συνεργασία με το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου και θέμα "Υπερβολική Ενασχόληση με το διαδίκτυο. Πότε η συμπεριφορά είναι προβληματική; Ο ρόλος των εκπαιδευτικών και οι τρόποι ανίχνευσης, πρόληψης και αντιμετώπισης". Εισηγήτρια της τηλεκπαίδευσης είναι η κ. Μαρία Δάρα Ψυχολόγος (MSc) Γραμμής Βοήθειας του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου Help-Line.gr. To webinar συντονίζει ο Εθνικός Συντονιστής eSafetyLabel.eu κ. Άρης Λούβρης. Το webinar αφορά την Πρωτοβάθμια και τη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση, από τις 4:00 μ.μ. ως 5:00 μ.μ.

Σε αυτό το webinar θα ενημερώσουμε για τα θέματα που απασχολούν τη Γραμμή Βοήθειας του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου. Θα επικεντρωθούμε στις συμπεριφορές εξάρτησης από τα διαδικτυακά παιχνίδια και τα κοινωνικά δίκτυα με σκοπό να μάθουμε να αναγνωρίζουμε, να προλαμβάνουμε και να αντιμετωπίζουμε προβληματικές συμπεριφορές στο σχολικό πλαίσιο.

Η καταληκτική ημερομηνία εγγραφών είναι ως τις 20/04/2018. Ο μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων είναι 100 εκπαιδευτικοί Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Οι συμπεριφορές εξάρτησης από το διαδίκτυο απασχολούν πολύ έντονα την Ελληνική κοινωνία τα τελευταία χρόνια. Θα ήταν υπερβολή να πούμε ότι αποτελεί το «καυτό» θέμα που προκαλεί έντονες συγκρούσεις στις σχέσεις γονέων-παιδιών; Στην Ελλάδα το φαινόμενο της υπερβολικής ενασχόλησης με το διαδίκτυο από τα παιδιά χρόνο με το χρόνο λαμβάνει μεγαλύτερες διαστάσεις σε σχέση με τις υπόλοιπες Ευρωπαϊκές χώρες. Αυτό άλλωστε αποτυπώνεται και στα ετήσια στατιστικά στοιχεία της Help-line, όπου το 2017 μια στις τρείς κλήσεις αφορούσαν συμπεριφορές εξάρτησης (33%). Η ψυχολόγος της γραμμής Βοήθειας Help-line του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ, κ. Μαρία Δάρα θα εξηγήσει τι εννοούμε με τον όρο συμπεριφορές εξάρτησης και τι μπορούμε να κάνουμε προκειμένου να αντιμετωπίσουμε ή και να προλάβουμε την ανάπτυξη τέτοιων συμπεριφορών.

Εξειδικευμένοι ψυχολόγοι της γραμμής βοήθειας Ηelp-line προσφέρουν συμβουλές και κατευθύνσεις για θέματα που σχετίζονται με τη χρήση του Διαδικτύου, του κινητού τηλεφώνου και των ηλεκτρονικών παιχνιδιών (παρενόχληση, εξάρτηση, επιβλαβές περιεχόμενο, παιδοφιλία κ.λπ). Μπορεί ο οποιοσδήποτε να επικοινωνήσει με τη γραμμή εντελώς δωρεάν είτε τηλεφωνικά στο 210 6007686 είτε μέσω email στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. είτε μέσω live chat.

Λαμβάνοντας υπόψη τα ανωτέρω, μπορείτε να εγγραφείτε στο webinar ως 20/4/2018 μέσω της διεύθυνσης: Τηλεκπαιδεύσεις eTwinning ή απευθείας στο http://www.etwinning.gr/various/webexreg.php?id=194

Διαβάστηκε 1238 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Τρίτη, 17 Απριλίου 2018 08:33

Βιντεοθήκη για ένα καλύτερο Διαδίκτυο!

• Θετικό περιεχόμενο στο διαδίκτυο
  • Webinar για την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2018 και τους Διαγωνισμούς
  • Webinar για την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2017 και τους Διαγωνισμούς
  • Webinar για καθηγητές Γυμνασίου απο Saferinternet4kids και eTwinning