Δευτέρα, 29 Αυγούστου 2016 18:47

3 + 1 infographics για τους εφήβους

Με ένα ακόμη δέντρο αποφάσεων (στην Αγγλική γλώσσα προς το παρόν) για το φαινόμενο sextortion - το 4ο της σειράς "Σκέψου" απευθυνόμενο σε εφήβους - το Better Internet for Kids, ενημερώνει για την αντιμετώπιση των θεμάτων που οι νέοι μπορεί να συναντήσουν στο διαδίκτυο. Το φαινόμενο sextortion είναι μια μορφή σεξουαλικής εκμετάλλευσης από πλευράς του θύτη που χρησιμοποιεί μη σωματικές μορφές εξαναγκασμού για να αποσπάσει σεξουαλικές χάρες από το θύμα. Επίσης, το φαινόμενο αναφέρεται στην ευρεία κατηγορία της σεξουαλικής εκμετάλλευσης στην οποία η κατάχρηση εξουσίας είναι το μέσο εξαναγκασμού, καθώς και στην κατηγορία της σεξουαλικής εκμετάλλευσης στην οποία η απειλή δημοσίευσης σεξουαλικών εικόνων ή ανάλογων πληροφοριών είναι το μέσο εξαναγκασμού. Με αφορμή το συγκεκριμένο infographic, παραθέτουμε και τα τρία προηγούμενα, τα οποία είναι στην Ελληνική γλώσσα.

Κατηγορία teenagers
Τρίτη, 08 Σεπτεμβρίου 2015 14:30

Καλή σχολική χρονιά με eSafety Label

Με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς ξεκινά ένας νέος κύκλος συστηματικής και σκληρής εργασίας για όλα τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας.

Μαθητές και εκπαιδευτικοί, με την αρωγή και την ολόπλευρη στήριξη των γονιών, παίρνουν θέση στη γραμμή εκκίνησης με όρεξη και κουράγιο, ώστε να ξεκινήσουν και να ολοκληρώσουν με επιτυχία την πορεία τους στο δύσβατο και συνάμα γοητευτικό μονοπάτι της γνώσης.

Κατηγορία Teachers

Οι επικείμενες προτάσεις για τη μεταρρύθμιση της νομοθεσίας περί πνευματικών δικαιωμάτων στην ΕΕ της ψηφιακής εποχής, πρέπει να εξασφαλίζουν δίκαιη ισορροπία μεταξύ δικαιωμάτων και συμφερόντων, τόσο των δημιουργών όσο και των καταναλωτών, τόνισε το ΕυρωΚοινοβούλιο την Πέμπτη 9/7/2015. Ζήτησε τρόπους για να βελτιωθεί η διασυνοριακή πρόσβαση στο διαδικτυακό περιεχόμενο, αναγνωρίζοντας τη σημασία των τοπικών αδειών, ιδίως για τηλεοπτικές και κινηματογραφικές παραγωγές.

Κατηγορία Teachers

Προσπαθήσατε να δείτε την αγαπημένη σας σειρά, ενώ βρισκόσασταν σε άλλη χώρα και αποτύχατε; Αυτό συνέβη γιατί η πρόσβαση σε υπηρεσίες "streaming" της χώρας μας στο εξωτερικό, είναι αδύνατες εξαιτίας της προστασίας της πνευματικής ιδιοκτησίας, μέσω του γεωγραφικού αποκλεισμού.

Η νομοθεσία για την προστασία της πνευματικής ιδιοκτησίας, επηρεάζει δημιουργούς, εκδότες αλλά και καταναλωτές. Μόνο το 2013, οι βιομηχανίες όπου η προστασία των πνευματικών δικαιωμάτων είναι πολύ σημαντική, συνέβαλλαν στο ετήσιο ΑΕΠ της ΕΕ, 509 δισεκατομμύρια ευρώ. Η κ. Reda (Γερμανίδα ευρωβουλευτής) είναι υπεύθυνη για έκθεση σχετικά με την εφαρμογή της οδηγίας "InfoSoc" του 2001 εν όψει της παρουσίασης ανανεωμένης νομοθετικής πρότασης από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή στο τέλος του έτους.

Κατηγορία Teachers

Σημαντικές αλλαγές επιφέρει ο πρόσφατος νόμος 4322/2015 (ΦΕΚ Α' 42/27-04-2015) στον Ποινικό Κώδικα. Πιο συγκεκριμένα το άρθρο 312 του Ποινικού Κώδικα και ο τίτλος του αντικαθίστανται, ποινικοποιώντας το bullying στην ελληνική νομοθεσία, ως εξής: "Πρόκληση βλάβης με συνεχή σκληρή συμπεριφορά".

1. Αν δεν συντρέχει περίπτωση βαρύτερης αξιόποινης πράξης, τιμωρείται με φυλάκιση, όποιος με συνεχή σκληρή συμπεριφορά προξενεί σε τρίτον σωματική κάκωση ή άλλη βλάβη της σωματικής ή ψυχικής υγείας. Αν η πράξη τελείται μεταξύ ανηλίκων δεν τιμωρείται εκτός αν η μεταξύ τους διαφορά ηλικίας είναι μεγαλύτερη από τρία (3) έτη, οπότε επιβάλλονται μόνο αναμορφωτικά ή θεραπευτικά μέτρα.

Κατηγορία Parents
Τρίτη, 27 Ιανουαρίου 2015 11:02

Παιδιά και ψηφιακή φήμη

Όσο μεγαλύτερη αλληλεπίδραση έχεις σε ένα ψηφιακό περιβάλλον, τόσο μεγαλύτερο είναι το ψηφιακό αποτύπωμά σου. Για παράδειγμα αν κατά μέσο όρο έχεις 200 "φίλους" και οι επαφές αυτές έχουν επίσης κατά μ.ο. 200 "φίλους" τότε μία ανάρτησή σου (κείμενο, φωτό ή βίντεο) θεωρητικά έχει αντίκτυπο σε (200x200) 40.000 επαφές!

Κατηγορία teenagers
Σελίδα 1 από 4