Πέμπτη, 02 Νοεμβρίου 2017 15:36

Webinar Hμέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2018

Σάς ενημερώνουμε ότι μέσω της Ελληνικής Υπηρεσίας Υποστήριξης eTwinning, θα πραγματοποιηθεί webinar στις 15 Νοεμβρίου 2017 με θέμα το μήνυμα της Hμέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2018 για το ποιοτικό περιεχόμενο στο διαδίκτυο, τους Πανελλήνιους σχολικούς διαγωνισμούς που διοργανώνει το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ και τις αλλαγές που φέρνει ο νέος κανονισμός για τα προσωπικά δεδομένα.

Τρίτη, 26 Σεπτεμβρίου 2017 10:07

Webinar ΕΚΑΔ και eTwinning 11-10-2017

Σάς ενημερώνουμε ότι μέσω της Ελληνικής Υπηρεσίας Υποστήριξης eTwinning, θα πραγματοποιηθούν 2 webinars στις 11 Οκτωβρίου 2017 σε συνεργασία με το ΕΚΑΔ και θέμα "Νέο ψηφιακό υλικό για όλες τις ηλικίες του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου". Εισηγητές της τηλεκπαίδευσης είναι οι κ.κ.: Βιβή Φραγκοπούλου, Συντονίστρια Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου και Γιώργος Κορμάς, Υπεύθυνος Γραμμής Βοήθειας Help-Line.gr. Τo webinar συντονίζει ο Άρης Λούβρης, Εθνικός Συντονιστής eSafetyLabel. Το ένα webinar αφορά την Πρωτοβάθμια (Νηπιαγωγεία και Δημοτικά) και θα γίνει από τις 5:00 μ.μ. ως τις 6:00 μ.μ. ενώ το άλλο αφορά εκπαιδευτικούς Δευτεροβάθμιας (Γυμνάσια – Λύκεια) και θα γίνει από τις 6:30 μ.μ. ως 7:30 μ.μ.

Παρασκευή, 15 Σεπτεμβρίου 2017 11:00

Νέο υλικό από το SaferInternet4Kids

Το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας εύχεται σε όλη την εκπαιδευτική κοινότητα καλή σχολική χρονιά, με υγεία και δύναμη. Μόνο όλοι μαζί μπορούμε να δημιουργήσουμε ένα ασφαλές ψηφιακό περιβάλλον για τα παιδιά μας και είμαστε βέβαιοι ότι θα συνεχίσετε με την ίδια θέρμη να είσαστε συμπαραστάτες και αρωγοί στο έργο μας. Με την έναρξη της σχολικής χρονιάς στην ιστοσελίδα SaferInternet4Kids. gr θα βρείτε νέο υλικό το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως εργαλείο προκειμένου να ενδυναμώσουμε τη γνώση των παιδιών μας για το πώς να πλοηγούνται με ασφάλεια στο διαδίκτυο. Πρόκειται για:

Τρίτη, 08 Αυγούστου 2017 11:16

Ψηφιακό καλεντάρι 2017-2018

Είτε βρίσκεστε στις παραλίες, είτε στα βουνά και τα λαγκάδια, εμείς παραμένουμε στις επάλξεις για να σάς επαναφέρουμε στην "τάξη" και να σας ενημερώσουμε για το καλεντάρι στην ψηφιακή ασφάλεια της σχολικής χρονιάς 2017 - 2018.
Αφορμή για το άρθρο στάθηκε η Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού, που αποτελεί το πλέον αποδεκτό κείμενο για τα ανθρώπινα δικαιώματα παγκοσμίως και υιοθετήθηκε από τη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ στις 20 Νοεμβρίου 1989. Ας δούμε λοιπόν τι υπάρχει κάθε μήνα για τη νέα σχολική χρονιά, από τον Οκτώβριο 2017 ως και τον Ιούνιο 2018, να πάρετε ιδέες από το site και να προγραμματίσετε τις αντίστοιχες δράσεις σας.

Τετάρτη, 03 Μαΐου 2017 11:42

Webinar ΕΚΑΔ και eTwinning 15-5-2017

Σάς ενημερώνουμε ότι μέσω της Ελληνικής Υπηρεσίας Υποστήριξης eTwinning, θα πραγματοποιηθούν 2 webinars στις 15 Μαΐου 2017 σε συνεργασία με το ΕΚΑΔ και θέμα "Παρουσίαση εκπαιδευτικού υλικού του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου - Καθημερινές Προκλήσεις, Προοπτικές συνεργασίας". Εισηγητές της τηλεκπαίδευσης είναι οι κ.κ.: Βιβή Φραγκοπούλου, Συντονίστρια Εθνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου και Γιώργος Κορμάς, Υπεύθυνος Γραμμής Βοήθειας Help-Line.gr. Τo webinar συντονίζει ο Άρης Λούβρης, Εθνικός Συντονιστής eSafetyLabel. Το ένα webinar αφορά την Πρωτοβάθμια (Νηπιαγωγεία και Δημοτικά) και θα γίνει από τις 5:00 μ.μ. ως τις 6:00 μ.μ. ενώ το άλλο αφορά εκπαιδευτικούς Γυμνασίων και θα γίνει από τις 6:30 μ.μ. ως 7:30 μ.μ.

Κατηγορία Teachers

Για τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης έχετε ακούσει πολλά και τα χρησιμοποιείτε ακόμη περισσότερο! Η σωστή ενημέρωση όμως είναι σημαντική, δεδομένου ότι οφείλετε να εξοπλίζεστε με γνώσεις γύρω από το διαδίκτυο, προκειμένου να προστατεύεστε από τυχόν κακοτοπιές. Δεδομένου ότι το διαδίκτυο έχει περισσότερες θετικές παρά αρνητικές προεκτάσεις, αυτό πρακτικά σημαίνει ότι πρέπει να βρισκόσαστε σε εγρήγορση και να ενημερωνόσαστε για τη δική σας προστασία. Δείτε λοιπόν 12 πρακτικές ασφαλούς συμπεριφοράς στα κοινωνικά δίκτυα, σε μορφή εικόνων, καθώς η γνώση παρέχει ασφάλεια!

Κατηγορία teenagers
Κυριακή, 05 Φεβρουαρίου 2017 23:05

Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2017

Για τη 14η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου παρατίθεται ο χαιρετισμός του Υπουργού Παιδείας στην εκδήλωση για τον εορτασμό της, σε συνδυασμό με παρουσίαση prezi, ως προτεινόμενο υλικό δράσης.
Κατηγορία Teachers
Mε αφορμή τη 14η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου (7/2/2017) μπορείτε να συμβουλευτείτε τη θεματική παρουσίαση, η οποία απευθύνεται κυρίως σε εκπαιδευτικούς και εφήβους, τονίζοντας ότι στο Διαδίκτυο ισχύει ότι και στην πραγματική ζωή: όπως έχουμε υποχρεώσεις, έχουμε και δικαιώματα αντίστοιχα. Οι εκπαιδευτικοί μπορούν να την "κατεβάσουν" τοπικά (βλ. στα συνημμένα αρχεία .ppt) και συνίσταται για ακροατήριο μαθητών Γυμνασίου ή/και Α' Λυκείου. Αποτελεί μία πλήρη διδακτική προσέγγιση με χρονική διάρκεια 2 διδακτικών ωρών.
Διαβάστε επίσης, τι είναι τα ψηφιακά αποτυπώματα ή ψηφιακά ίχνη. Σε έναν κόσμο όπου οι αλγόριθμοι μπορούν να προβλέψουν τα συμφέροντα, τις επιθυμίες και τις φαντασιώσεις σας, μπορεί να σας έλκει η ψηφιακή ζωή σας, αγνοώντας όμως την ψηφιακή σκιά που ρίχνει. Μάθετε πώς να καταργείτε τα ψηφιακά σας αποτυπώματα! Δείτε και το σχετικό βίντεο για την ... "ψηφιακή σκιά" ρυθμίζοντας τους υπότιτλους στα Ελληνικά!
Σελίδα 1 από 14