Δευτέρα, 13 Μαΐου 2019 15:12

Webinar SaferInternet4kids και eTwinning 28-05-2019

Στο πλαίσιο της συνεργασίας με το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου, μέσω της Ελληνικής Υπηρεσίας Υποστήριξης eTwinning, την Τρίτη 28 Μαΐου 2019, πραγματοποιήθηκε επιτυχώς webinar με 70 συμμετέχοντες και θέμα: "Πώς οι έφηβοι επηρεάζονται από τα πρότυπα στα social media;". Εισηγητές της τηλεκπαίδευσης ήταν η ψυχολόγος της γραμμής βοήθειας Help-line του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου Μαρία Δάρα και η υπεύθυνη επικοινωνίας του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου Κατερίνα Ψαρουδάκη. Το ενδιαφέρον webinar συντόνισε ο Εθνικός Συντονιστής www.eSafetyLabel.eu Άρης Λούβρης.
Κατηγορία Teachers
Ο εκφοβισμός στα σχολεία παραμένει πρόβλημα που επιμένει, παρά τις προσπάθειες των εκπαιδευτικών από όλη την Ευρώπη και τη δέσμευση των 47 κρατών-μελών του Συμβουλίου της Ευρώπης να «καταπολεμήσουν όλες τις μορφές διακρίσεων και βίας, ιδιαίτερα του εκφοβισμού και της παρενόχλησης». Επιπλέον, ο εκφοβισμός αναγνωρίζεται από τα Ηνωμένα Έθνη ως μείζων παράγοντας ο οποίος πλήττει την ευημερία των μαθητών, οδηγώντας στην πρόωρη εγκατάλειψη του σχολείου ή ακόμα και την αυτοκτονία. Νέες μορφές εκφοβισμού – που καθίστανται δυνατές χάρη στις τεχνολογικές εξελίξεις και την έλευση των μέσων κοινωνικής δικτύωσης – προστίθενται στο πρόβλημα, καθιστώντας επιτακτική την ανάγκη εύρεσης τρόπων εκ μέρους των εκπαιδευτικών για την πρόληψη και την καταπολέμησή του σε επίπεδο σχολείου.
Πέμπτη, 04 Μαΐου 2017 13:24

Παγκόσμια Ημέρα ... password (4/5)

Το γνωρίζατε ότι υπάρχει Παγκόσμια Ημέρα κωδικών πρόσβασης; Αν νομίζατε ότι είναι μυστικό, σάς αποκαλύπτουμε ότι στις 4 Μαΐου, είναι η επονομαζόμενη World Password Day! Πλέον στο Διαδίκτυο η ψηφιακή μας ταυτότητα αντικατοπτρίζεται έντονα στο username και το password.

Κατηγορία Teachers

Την Κυριακή 30/4/2017, στο 9ο Πανελλήνιο συνέδριο ΤΠΕ που πραγματοποιήθηκε στη Σύρο, έγινε παρουσίαση για το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ EduWeb Combating Digital Exclusion: Children educate digitally illiterate adults in safe and creative web” το οποίο συντονίζει η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας (ΠΔΕΔΕ). Το θέμα της παρουσίασης είχε τίτλο "EduWeb εργαλείο καταπολέμησης ψηφιακού αποκλεισμού: Τα παιδιά εκπαιδεύουν ενήλικες στο ασφαλές και δημιουργικό Διαδίκτυο".
Το EduWeb έχει ως στόχο να ενισχύσει τη συνεργασία μεταξύ σχολείων και εκπαιδευτικών ιδρυμάτων / ινστιτούτων με σκοπό την καταπολέμηση του ψηφιακού αποκλεισμού των ενηλίκων όσον αφορά στη χρήση του Διαδικτύου.

Κατηγορία Parents

Οι εναλλακτικές λύσεις που παρέχονται σε αυτή τη σελίδα είναι:

ελεύθερου και ανοικτού κώδικα, μη εμπορικές,

σχεδιασμένες για να σας επιτρέψουν να πάρετε ξανά τον έλεγχο στα δεδομένα σας και για την καλύτερη προστασία της ιδιωτικής σας ζωής και ψηφιακής ασφάλειας,

αναπτυγμένες αρκετά ανεξάρτητα μεταξύ τους, κάτι το οποίο κατανέμει τα δεδομένα σας, όπως και την ισχύ εκείνων που κατέχουν ή διαχειρίζονται αυτές τις υπηρεσίες.

Αυτές περιλαμβάνουν το JitsiMeet (για κλήσεις και βίντεο διασκέψεις), DuckDuckGo (Αναζήτηση) Firefox και Tor (browsers), Etherpad (συνεργατική επεξεργασία), Open Street Maps (Χάρτες), και άλλες.

Κατηγορία Parents

Την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου, Τρίτη 7/2/2017, στην κεντρική εκδήλωση  που πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του Υπουργείου Μεταφορών και Επικοινωνιών,  έγινε η επίσημη παρουσίαση για το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ EduWeb Combating Digital Exclusion: Children educate digitally illiterate adults in safe and creative web” , το οποίο συντονίζει η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας (ΠΔΕΔΕ). Στην εκδήλωση έδωσαν το παρόν πλήθος εκπαιδευτικών από την επικράτεια, εκατοντάδες μαθητές και μαθήτριες, ενώ απηύθυνε χαιρετισμό ο Υπουργός Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων μέσω εκπροσώπου.

Κατηγορία Parents

SID2017 logoΤο Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας πραγματοποιεί στις 7 Φεβρουαρίου 2017, κεντρική εκδήλωση στο αμφιθέατρο του Υπουργείου Υποδομών και Μεταφορών, με αφορμή την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου που γιορτάζεται ταυτόχρονα σε 160 χώρες σε όλο τον κόσμο με κεντρικό σύνθημα: «Γίνε η αλλαγή: Όλοι μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο». Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο από το δίκτυο Insafe/INHOPE με την υποστήριξη της Κομισιόν, με σκοπό να προωθήσει την ασφαλή και θετική χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας, ιδιαίτερα ανάμεσα σε παιδιά και νέους ανθρώπους. Το 2016 περισσότερα από 21.000 σχολεία και 19,5 εκατομμύρια άνθρωποι συμμετείχαν στις δράσεις που είχαν προγραμματιστεί για τη συγκεκριμένη ημέρα ανά την Ευρώπη.

Κατηγορία Teachers

Η «συμφωνία-ομπρέλα» μεταξύ ΕΕ-ΗΠΑ για την προστασία των προσωπικών δεδομένων που ανταλλάσσονται από τις δικαστικές και αστυνομικές αρχές έλαβε την 1η Δεκεμβρίου 2016 τη στήριξη της πλειοψηφίας των ευρωβουλευτών του Ευρωκοινοβουλίου (ΕΚ).
Στόχος της συμφωνίας είναι να διασφαλίσει υψηλά και δεσμευτικά πρότυπα προστασίας των δεδομένων που ανταλλάσσονται από την αστυνομία και τις αρχές επιβολής του νόμου.

Σελίδα 1 από 9