Πέμπτη, 31 Οκτωβρίου 2013 11:54

Από την Αυστραλία με αγάπη ... για γονείς και παιδιά

©Commonwealth of Australia ©Commonwealth of Australia Reproduced with permission of the Australian Communications and Media Authority Cybersmart program www.cybersmart.gov.au

Το διαδίκτυο και οι νέες τεχνολογίες, όπως τα κινητά τηλέφωνα, είναι εξαιρετικά εργαλεία. Παρέχουν ευκαιρίες για επικοινωνία, μάθηση, παιχνίδι και διασκέδαση με περιεχόμενο που προέρχεται απ’ όλο τον κόσμο. Για πολλά νεαρά άτομα, το διαδίκτυο και τα κινητά τηλέφωνα είναι η κοινωνική τους σανίδα σωτηρίας. Μέσω αυτών επικοινωνούν με φίλους και ενημερώνονται τις ώρες που δε βρίσκονται στο σχολείο. Για μερικούς, η απομάκρυνση έστω και για λίγο από αυτά τα δίκτυα μπορεί να αναστατώσει το αίσθημα της δυνατότητας επαφής τους με την κοινότητα.

Όπως και με την επικοινωνία στον πραγματικό κόσμο, υπάρχουν κίνδυνοι και στην ηλεκτρονική. Ο κυβερνοεκφοβισμός, η κλοπή ταυτότητας, οι απάτες και το ακατάλληλο περιεχόμενο είναι μερικά από τα θέματα που αντιμετωπίζουν τα νεαρά άτομα στα κοινωνικά δίκτυα. Οι κίνδυνοι αυτοί υπάρχουν για όλα τα νεαρά άτομα – από τα νήπια που αρχίζουν να χρησιμοποιούν υπολογιστή έως τους περισσότερο "πεπειραμένους" εφήβους.

Η γνώση της ασφαλούς χρήσης των ψηφιακών τεχνολογιών είναι πρωταρχικής σημασίας για μια θετική διαδικτυακή εμπειρία. Είναι σημαντικό για τα παιδιά και τα νεαρά άτομα να μάθουν για την ασφάλεια στο διαδίκτυο και πως να αντιμετωπίζουν τα ζητήματα που προκύπτουν. Αυτό ισχύει τόσο για τη χρήση στο σπίτι όσο και για τη χρήση στο σχολείο, σε ασύρματες συνδέσεις και σε δημόσιους χώρους όπως είναι οι βιβλιοθήκες.

Ως γονέας, έχετε να παίξετε ένα σημαντικό ρόλο βοηθώντας, εκπαιδεύοντας και καθοδηγώντας το παιδί σας στις διαδικτυακές του εμπειρίες. Οι υποδείξεις στην εικόνα (πατήστε για να μεγενθύνει) παρέχουν μερικά  υποβοηθητικά σημεία που πρέπει να θυμάστε.

Περισσότερες υποδείξεις για τα παιδιά και τους εφήβους σας

• Αν θέλετε να συναντήσετε κάποιον που γνωρίσατε στο διαδίκτυο, ζητήστε από τους γονείς σας ή κάποιον άλλο ενήλικο που εμπιστεύεστε να έρθει μαζί σας και φροντίζετε η συνάντηση να γίνει σε δημόσιο χώρο.
  • Μην ανοίγετε μηνύματα από άτομα που δε γνωρίζετε. Μπορεί να περιέχουν ιούς.
  • Ενημερώνετε τους γονείς σας αν σας αναστατώνουν ή σας ανησυχούν κείμενα, φωτογραφίες ή βίντεο στο διαδίκτυο.
  • Μη δέχεστε προσφορές που μοιάζουν πολύ καλές για να είναι αληθινές – που μπορεί και να είναι.
  • Αν χρειάζεστε βοήθεια, επικοινωνήστε με την Επίσημη Γραμμή Βοήθειας Help-Line απευθείας στο 210600 7685.
  • Αν απειλείται η ασφάλειά σας η αστυνομία θα σας βοηθήσει. Σε περίπτωση απειλής της ζωής σας  ή σε καταστάσεις όπου ο χρόνος είναι κρίσιμος, καλέστε το 11188 ή 210-6476959.

Πηγή: cybersmart.gov.au

Διαβάστηκε 2314 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Δευτέρα, 09 Ιανουαρίου 2017 00:51