Σάββατο, 01 Ιανουαρίου 2011 02:00

Χρήσιμο Υλικό

Στον ενημερωτικό δικτυακό τόπο "Ασφάλεια στο Διαδίκτυο" του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου μπορείτε να βρείτε χρήσιμο υλικό σχετικά με την πολιτική και τις δράσεις του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, όσον αφορά στην ψηφιακή ασφάλεια.

Αρχεία:

Σχολεία και κοινωνικά δίκτυα: Εκτίμηση απάντησης σε διαδικτυακές αναρτήσεις ή σχόλια (23/7/2017)

Καλή και δημιουργική σχολική χρονιά! (31/8/2015)

Οδηγός για την Πολιτική Ορθής Χρήσης περί Ασφάλειας στο Διαδίκτυο για το σχολείο σας (21/5/2014)

Έντυπο γονικής συγκατάθεσης για λογαριασμό στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (13/2/2014)

Ασφάλεια στο Διαδίκτυο: Το αντίδοτο στην πληροφορύπανση (10/10/2012)

Ο οδηγός του εκπαιδευτικού για την Ασφάλεια των μαθητών του στο Διαδίκτυο (αναθεωρημένος) (27/10/2011)

Προστασία δεδομένων στην Ευρωπαϊκή Ένωση (20/6/2011) 24σέλιδος οδηγός για τα δικαιώματά μας ως πολίτες της Ε.Ε και την προστασία των δεδομένων

Παιδαγωγικά κείμενα:

Με την έγκριση του ΙΕΠ το «The Web We Want Εκπαιδευτικοί στο Διαδίκτυο» (βιβλίο για Δευτεροβάθμια 15/12/2016)

Η ελληνική έκδοση "The Web We Want" για τους εφήβους είναι πλέον διαθέσιμη (βιβλίο για Δευτεροβάθμια 30/7/2014)

Παίζω και μαθαίνω στο Διαδίκτυο  (βιβλίο δραστηριοτήτων για Πρωτοβάθμια 1/6/2011)

Οδηγοί για το Ασφαλές Διαδίκτυο, για τα παιδιά τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς (εκπαιδευτικά εγχειρίδια  «Μαθαίνω να σερφάρω δημιουργικά και με ασφάλεια – τα πρώτα βήματα» & «Μαθαίνω να σερφάρω δημιουργικά και με ασφάλεια – για προχωρημένους» σε χαμηλή και υψηλή ανάλυση www.sch.gr –>Βιβλιοθήκη Εγγράφων –> Ασφάλεια στο Διαδίκτυο. Προκειμένου να παραλάβετε τα αρχεία, πρέπει να κάνετε login στο ΠΣΔ μέσω του λογαριασμού σας.

- Διαβάστε το τετρασέλιδο ενημερωτικό φυλλάδιο

Κατεβάστε το σχετικό πρότυπο έντυπο γονικής συναίνεσης όσον αφορά στη γονική συγκατάθεση πριν από την ανάρτηση εικόνων και βίντεο με μαθητές στις ιστοσελίδες και ιστολόγια του σχολείου.

Εγκύκλιοι Υπουργείου Παιδείας:

Χρήση κινητών τηλεφώνων στα σχολεία (κανονιστικό πλαίσιο)

- ΕΞΕ - ΚΠ - 103373 - 2018 -ΧΡΗΣΗ ΚΙΝΗΤΩΝ ΤΗΛΕΦΩΝΩΝ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΣΥΣΚΕΥΩΝ ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ (22/06/2018)

- Χρήση κινητών τηλεφώνων και ηλεκτρονικών συσκευών στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση (25/08/2016)

Εγκύκλιος δράσης ΠΣΔ (27/02/2015)

- Εγκύκλιος 7/2/2012 Πρόσβαση μαθητών Π/θμιας Εκπ/σης σε υπηρεσίες κοινωνικής δικτύωσης μέσω διαδικτύου

- Εγκύκλιος 4/2/2011 Παροχή προσωπικών λογαριασμών στους μαθητές της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

- Εγκύκλιος 25/1/2011 Ενημέρωση μαθητών δευτεροβάθμιας  εκπαίδευσης σε θέματα προστασίας προσωπικών δεδομένων

- Εγκύκλιος 26/10/2010 Εκδήλωση Ενδιαφέροντος Συμμετοχής στην ομάδα διαρκούς εκπαίδευσης στην ασφαλή και με μέτρο χρήση του διαδικτύου

- Εγκύκλιος 26/10/2010 Ενημέρωση για θέματα ασφαλούς χρήσης του διαδικτύου

Διαβάστε επίσης, κατεβάζοντας τοπικά στον υπολογιστή σας, τις προτεινόμενες οδηγίες μας προς:

Γονείς

Εκπαιδευτικούς

Μαθητές και μαθήτριες

Δείτε τι γράφει το σχολικό βιβλίο Πληροφορικής:

Παρουσιάσεις:

Πολιτικές και Δράσεις του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου για το Δημιουργικό και Ασφαλές Διαδίκτυο παρουσίαση 35 διαφανειών την οποία μπορείτε να »κατεβάσετε» και να προσθαφαιρέσετε, προσαρμόζοντάς τη στο δικό σας σύλλογο διδασκόντων (22/4/2016).

Πολιτικές Ασφαλούς Διαδικτύου στην Π/θμια και Δ/θμια Εκπαίδευση, παρουσίαση 10 διαφανειών την οποία μπορείτε να »κατεβάσετε» και να προσθαφαιρέσετε, προσαρμόζοντάς τη στο δικό σας ακροατήριο εκπαιδευτικών ή γονέων και κηδεμόνων.

Επίσης, μπορείτε να κατεβάσετε από τα συνημμένα τη σχετική παρουσίαση για ημερίδα ευαισθητοποίησης σε μορφή pdf ή συμπιεσμένο αρχείο zip σε μορφή προγράμματος παρουσιάσεων για να προσθαφαιρέσετε τις δικές σας διαφάνειες.

Τέλος, μπορείτε να κατεβάσετε από τα συνημμένα την παρουσίαση στα Αγγλικά (μορφή προγράμματος παρουσιάσεων) έτσι ώστε να την αξιοποιήσετε, π.χ. στο πλαίσιο Ευρωπαϊκού Προγράμματος Δια Βίου Μάθησης - Δράση Comenius Πολυμερείς σχολικές συμπράξεις ή άλλο σχετικό πρόγραμμα που συμμετέχετε με το σχολείο σας.

Banner:

Eπιθυμείτε να βάλετε link στην ιστοσελίδα σας για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο; Δεξί κλικ στην εικόνα του άρθρου, αποθήκευση (save image as ...) και προσαρμόστε την στο μέγεθος που ικανοποιεί τις ανάγκες του site ή του blog σας.

Διαβάστηκε 56240 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Τρίτη, 26 Ιουνίου 2018 14:11