Τρίτη, 26 Σεπτεμβρίου 2017 10:07

Webinar ΕΚΑΔ και eTwinning 11-10-2017

Μέσω της Ελληνικής Υπηρεσίας Υποστήριξης eTwinning, πραγματοποιήθηκαν 2 webinars στις 11 Οκτωβρίου 2017 σε συνεργασία με το ΕΚΑΔ και θέμα "Νέο ψηφιακό υλικό για όλες τις ηλικίες του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου". Εισηγητές της τηλεκπαίδευσης ήταν οι κ.κ.: Βιβή Φραγκοπούλου, Συντονίστρια Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου και Γιώργος Κορμάς, Υπεύθυνος Γραμμής Βοήθειας Help-Line.gr. Τα webinars συντόνισε ο Άρης Λούβρης, Εθνικός Συντονιστής eSafety Label. Το ένα webinar αφορoύσε την Πρωτοβάθμια (Νηπιαγωγεία και Δημοτικά) και έγινε από τις 5:00 μ.μ. ως τις 6:00 μ.μ. ενώ το άλλο εκπαιδευτικούς Δευτεροβάθμιας (Γυμνάσια – Λύκεια) και πραγματοποιήθηκε από τις 6:30 μ.μ. ως 7:30 μ.μ.

Η κ. Φραγκοπούλου αναφέρθηκε στην έως τώρα πορεία του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου καθώς και το Νέο ψηφιακό υλικό για όλες τις ηλικίες, χρήσιμο για τη νέα σχολική χρονιά. Το υλικό περιλαμβάνει:

• Βίντεο
  • Ένα παιχνίδι γνώσεων
  • Ενημερωτικά κουίζ
  • Αφίσες για όλες τις ηλικίες
  • Σχέδια μαθημάτων
  • Φυλλάδια και οδηγούς

Όλο το υλικό είναι διαθέσιμο από τον διαδικτυακό τόπο του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου www.saferinternet4kids.gr επίσημο εκπρόσωπο στην Ελλάδα του Πανευρωπαϊκού δικτύου INSAFE.

Ο κ. Κορμάς αναφέρθηκε στους τρόπους συνεργασίας του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου με την εκπαιδευτική κοινότητα, το δίκτυο Δήμων όλης της Ελλάδας και πιο συγκεκριμένα:

• τις ενημερώσεις των εκπαιδευτικών,
  • τις κοινές δράσεις με την Ακαδημία Πρεσβευτών του Κέντρου μας
  • Τις κεντρικές εκδηλώσεις των Δήμων όλης της Ελλάδος

Διαβάστηκε 6339 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Τετάρτη, 03 Ιανουαρίου 2018 20:04