Κυριακή, 07 Οκτωβρίου 2018 12:36

Webinar SaferInternet4kids και eTwinning 6-11-2018

Μέσω της Ελληνικής Υπηρεσίας Υποστήριξης eTwinning, στις 6 Νοεμβρίου 2018, πραγματοποιήθηκε webinar διάρκειας 70 λεπτών, σε συνεργασία με το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου και θέμα "GDPR και προστασία προσωπικών δεδομένων στα σχολεία". Εισηγητές της τηλεκπαίδευσης ήταν η Κατερίνα Ψαρουδάκη, Υπεύθυνη ενημέρωσης του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου και ο Εθνικός Συντονιστής eSafetyLabel.eu Άρης Λούβρης. Το webinar αφορά την Πρωτοβάθμια και τη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση ενώ μπορούν να το παρακολουθήσουν εκπαιδευτικοί όλων των ειδικοτήτων και όσοι/ες είναι στο έργο eTwinning.

Τα σχολεία είναι «πλούσια σε δεδομένα» και η εισαγωγή της ηλεκτρονικής αποθήκευσης και διαβίβασης δεδομένων έχει δημιουργήσει πρόσθετες δυνατότητες για την απώλεια δεδομένων. Τι πρέπει λοιπόν να προσέχουν οι εκπαιδευτικοί; Ποια μέτρα πρέπει να λαμβάνονται κατα την αποθήκευση και την πρόσβαση στα δεδομένα ενός σχολείου; Τι ισχύει για τη λήψη και τη δημοσιοποίηση φωτογραφιών/βίντεο σε σχολικό περιβάλλον;

Επίσης, η φετινή έκδοση του «Back to school package» επικεντρώνεται στην προστασία των προσωπικών δεδομένων ύστερα από την εφαρμογή του GDPR, από τις 25/5/2018. Με αφορμή την έναρξη της σχολικής χρονιάς το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ δημιούργησε ένα εκπαιδευτικό πακέτο με υλικό το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως εργαλείο μάθησης μέσα στην τάξη, εμπλουτίζοντας το ήδη υπάρχον υλικό στην ιστοσελίδα Back to School 2018!

Επίσης, παρουσιάστηκε το πρότυπο προστασίας προσωπικών δεδομένων στα σχολεία και το οποίο προορίζεται αποκλειστικά για συμβουλές και καθοδήγηση. Αναμένεται ότι τα σχολεία θα χρησιμοποιήσουν αυτό το πρότυπο παράλληλα με την πολιτική τους για την ορθή χρήση όπως παρέχεται από την κοινότητα eSafety Label. Τέλος, αναφορά έγινε και στα πορίσματα της πρόσφατης έρευνας eSL+ σε ότι αφορά το GDPR και γενικότερα για την ψηφιακή ασφάλεια.

Διαβάστηκε 1933 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Πέμπτη, 13 Δεκεμβρίου 2018 21:08