Δευτέρα, 13 Μαΐου 2019 15:12

Webinar SaferInternet4kids και eTwinning 28-05-2019 Κύριο

(1 Ψήφος)
Στο πλαίσιο της συνεργασίας με το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου, μέσω της Ελληνικής Υπηρεσίας Υποστήριξης eTwinning, την Τρίτη 28 Μαΐου 2019, θα πραγματοποιηθεί webinar μέσω της πλατφόρμας eTwinning (4:00 μ.μ.- 5:00 μ.μ.) με θέμα: "Πώς οι έφηβοι επηρεάζονται από τα πρότυπα στα social media;". Εισηγητές της τηλεκπαίδευσης είναι η ψυχολόγος της γραμμής βοήθειας Help-line του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου Μαρία Δάρα και η υπεύθυνη επικοινωνίας του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου Κατερίνα Ψαρουδάκη. Το webinar συντονίζει ο Εθνικός Συντονιστής eSafetyLabel.eu Άρης Λούβρης.

Tα social media συχνά προβάλλουν έναν υπέροχο τρόπο ζωής, μια τέλεια εξωτερική εμφάνιση και ένα εξωπραγματικό πρότυπο ανθρώπου που απολαμβάνει τις χαρές της ζωής απαλλαγμένος από προβλήματα και άγχη της καθημερινότητας. Και όλη αυτή η τελειότητα ακολουθείται από χιλιάδες followers… Πώς επιδρά αυτή η νέα κατάσταση στην ψυχολογία των εφήβων; Πώς αυτή η διαρκής έκθεση σε ιδανικά πρότυπα οδηγεί τους νέους σε διατροφικές διαταραχές; Πώς μπορούμε να θωρακίσουμε τα παιδιά και να τονώσουμε την αυτοεκτίμησή τους;

Η καταληκτική ημερομηνία συμμετοχών είναι στις 26/05/2019. Ο μέγιστος αριθμός δηλώσεων είναι 100 εκπαιδευτικοί. To webinar αφορά εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και θα γίνει από τις 4:00 μ.μ. ως τις 5:00 μ.μ. Η εγγραφή πραγματοποιείται μέσω της ειδικής φόρμας, πατώντας εδώ.

Το webinar σχετίζεται με τα αποτελέσματα της έρευνας του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ σε 14.000 μαθητές για τις συνήθειες και τους κινδύνους που αντιμετωπίζουν στο διαδίκτυο και μπορείτε να τα βρείτε στη σελίδα του ΕΚΑΔ, πατώντας εδώ.
Διαβάστηκε 193 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Δευτέρα, 13 Μαΐου 2019 15:40

Βιντεοθήκη για ένα καλύτερο Διαδίκτυο!

• Webinar για τον εθισμό στο διαδίκτυο
  • Webinar για το GDPR σε συνεργασία με το #eTwinning
  • Θετικό περιεχόμενο στο διαδίκτυο