Πέμπτη, 17 Ιανουαρίου 2013 12:43

Θεματική Παρουσίαση sexting

Ο ενημερωτικός κόμβος ανοίγει τον κύκλο με τις θεματικές παρουσιάσεις για τα φαινόμενα του Διαδικτύου που απασχολούν τους γονείς σε σχέση με τα παιδιά τους. Η συγκεκριμένη παρουσίαση εστιάζει στο φαινόμενο sexting. Οι περισσότεροι έφηβοι μαθητές είναι εξοικειωμένοι με τα κινητά τηλέφωνα.

Αν και το κινητό διευκολύνει την ανταλλαγή πληροφοριών, μπορεί εξίσου να αποτελέσει εργαλείο για κακόβουλη χρήση. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι οι έφηβοι χρησιμοποιούν τα κινητά τους (smart και μη) για να μοιράζονται εικόνες ή βίντεο που ποτέ δεν θα έκαναν υπό κανονικές συνθήκες: από ακατάλληλα σχόλια ως το sexting, τα οποία όλα αυτά μαζί συνιστούν ένα επικίνδυνο ναρκοπέδιο.

Τι σημαίνουν λοιπόν τα ακρωνύμια CD9, P911, PIR, GYPO, GNRN, RUH, CU46, IWSN, GNOC;

Δείτε το σχετικό βίντεο animation ως προοίμιο για τις συνέπειες του φαινομένου και βρείτε τις σχετικές απαντήσεις στη θεματική παρουσίαση για να προβληματιστούμε στο πως να περιορίσουμε το sexting άμεσα και όσο περισσότερο γίνεται...

Διαβάστηκε 12369 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Τετάρτη, 04 Ιανουαρίου 2017 19:11