Παρασκευή, 09 Μαϊος 2014 12:39

Ειδικές ερωτήσεις

Μας ρωτάτε, απαντάμε:

Από Δημοτικό Σχολείο: Επιτρέπεται να επικοινωνούν οι εκπαιδευτικοί με τους μαθητές τους ηλεκτρονικά; Πιο συγκεκριμένα επιτρέπεται εκπαιδευτικός να στέλνει τις εργασίες και τις ασκήσεις στους μαθητές του μέσω διαδικτύου;

Επίσης, επιτρέπεται να διδάσκονται οι μαθητές: α) τη δημιουργία βίντεο και β) να κατεβάζουν ταινίες από το διαδίκτυο "σπάζοντας" κωδικούς;

Σε πρώτο χρόνο προτείνουμε να διερευνήσετε το πρώτο, κατά σειρά, ερώτημα κυρίως με τον Σύμβουλο Παιδαγωγικής ευθύνης του σχολείου σας.

Το περί δημιουργίας βίντεο ομοίως εμπίπτει στην παιδαγωγική, δηλ. τι προβλέπει το Πρόγραμμα Σπουδών και σε ποιες τάξεις προφανώς. Όσον αφορά στο δεύτερο σκέλος του 2ου, κατά σειρά ερωτήματος, η ενέργεια εμπίπτει στα περί πνευματικής ιδιοκτησίας και προφανώς δεν προβλέπεται.

Επίσης, στην Π/θμια εκπ/ση, ισχύει η εγκύκλιος Πρόσβαση μαθητών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης σε υπηρεσίες κοινωνικής δικτύωσης μέσω διαδικτύου για την πρόσβαση στις υπηρεσίες του ΠΣΔ μετά τη γονική συναίνεση και τον συχνό έλεγχο των δραστηριοτήτων του παιδιού στο διαδίκτυο από τους εκπαιδευτικούς.

Από Δημοτικό: Οι άδειες που υπογράφουν οι γονείς για αναρτήσεις φωτογραφιών των μαθητών στο ιστολόγιο του σχολείου για πόσο χρονικό διάστημα θα πρέπει να φυλάσσονται και για πόσο χρονικό διάστημα ισχύουν;

Σε περίπτωση που γονέας είχε δώσει συγκατάθεση παλαιότερα αλλά πλέον δεν επιθυμεί να υπάρχει αναρτημένη φωτογραφία ή στοιχείο μαθητή, τι ενέργειες πρέπει να γίνουν; Πόσο χρονικό διάστημα μπορεί να μείνει αναρτημένη παλαιά φωτογραφία μαθητή;

Το χρονικό διάστημα φύλαξης και διάρκειας ισχύος με την υπογραφή γονέων και κηδεμόνων σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι θέμα εσωτερικού κανονισμού του σχολείου σας εφόσον υπάρχει. Σε διαφορετική περίπτωση, παρακαλούμε εξετάστε το ενδεχόμενο διαγραφής αρχείων σε φακέλους εικόνων ανά τακτά χρονικά διαστήματα (περιπτώσεις αλλαγής τάξης), ιδιαίτερα όταν οι μαθητές έχουν αποφοιτήσει από το σχολείο σας. Επίσης, μπορείτε για να αποφύγετε τη δημόσια προβολή, να περιορίσετε την πρόσβαση σε παλαιότερες φωτό ή βίντεο, απαιτώντας κωδικό πρόσβασης για τις συγκεκριμένες ιστοσελίδες και τον οποίο μπορείτε να γνωστοποιείτε μόνο στους ενδιαφερόμενους (σύλλογο διδασκόντων, σύλλογο γονέων και κηδεμόνων).

Επίσης, μπορείτε να συμβουλευτείτε τη σελίδα http://internet-safety.sch.gr/index.php/articles/teach/item/71-secsites.

Διαβάστηκε 9223 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 09 Μαϊος 2014 14:11