Τετάρτη, 06 Απριλίου 2016 12:23

Στατιστικά στοιχεία Safeline για το 2015

Πρώτες σε αριθμό οι καταγγελίες που αφορούν παιδική πορνογραφία, ρατσισμό, οικονομικές απάτες και παραβίαση προσωπικών δεδομένων στο Διαδίκτυο!

Η SafeLine, η Ελληνική Ανοικτή Γραμμή για το παράνομο περιεχόμενο στο Διαδίκτυο, έκλεισε φέτος 12 χρόνια λειτουργίας και όπως κάθε χρόνο, ενημερώνει για τα στατιστικά της στοιχεία. Τα στοιχεία του 2015 παρουσιάζουν μεγάλο ενδιαφέρον, ειδικά υπό το πρίσμα πρόσφατων σημαντικών νομοθετικών αλλαγών. Το 2015 ο συνολικός αριθμός των καταγγελιών που δέχθηκε η SafeLine παρέμεινε υψηλός, φτάνοντας περίπου τις 4000 καταγγελίες.

Νέοι κανόνες για την προστασία προσωπικών δεδομένων θα δώσουν τη δυνατότητα στους πολίτες να ελέγχουν σε μεγαλύτερο βαθμό τα προσωπικά τους στοιχεία. Μπορείτε να ανατρέξετε σε όλα τα σχετικά άρθρα περί ιδιωτικότητας πατώντας εδώ ή από το μενού ΑΡΧΕΙΑ και επιλογή Ιδιωτικότητα. Ενημερωθείτε με τα σχετικά βίντεο, επιλέγοντας EL για ελληνικά στους υπότιτλους.

Οι αποκαλύψεις Σνόουντεν για τη μαζική παρακολούθηση των πάντων από τις μυστικές υπηρεσίες των ΗΠΑ και πολλών άλλων, δεν οδήγησαν στη λήψη μέτρων και το Ευρωκοινοβούλιο (EK), με την επισήμανση αυτή, προχώρησε τον Οκτώβριο του 2015 στην ακύρωση, από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο, της αρχικής συμφωνίας ΗΠΑ-ΕΕ για τη διαβίβαση των δεδομένων των Ευρωπαίων στις ΗΠΑ. Στις 25 Μαΐου 2016 η ολομέλεια του ΕΚ εξέτασε τη νέα συμφωνία που έχει προταθεί, γνωστή ως Privacy Shield.

Πώς καταφέρνουν μερικές πολυεθνικές να πληρώνουν τόσους λίγους φόρους; Η ιδιωτική μας ζωή προστατεύεται; Πολλά είναι τα ερωτήματα που απασχολούν έντονα το ΕυρωΚοινοβούλιο (ΕΚ), το οποίο έχει δημιουργήσει ειδικές επιτροπές για τα σκάνδαλα LuxLeaks και τα έγγραφα του Παναμά, σε μια προσπάθεια να προστατεύσει τα προσωπικά δεδομένα των Ευρωπαίων πολιτών από υποκλοπές ξένων μυστικών υπηρεσιών. Στις 6 Ιουλίου, το ΕΚ συζήτησε για την προστασία των πληροφοριοδοτών, που συχνά αντιμετωπίζουν ποινικές διώξεις. Μπορείτε να ανατρέξετε επίσης στο πρόσφατο άρθρο "Πώς προστατεύεται η ιδιωτική ζωή από τη μαζική επιτήρηση;" πατώντας εδώ.

Η Επιτροπή απέστειλε δύο κοινοποιήσεις αιτιάσεων στην Google. Η Ε.Ε. υπεραμύνεται, σε συμπληρωματική κοινοποίηση αιτιάσεων, του προκαταρκτικού συμπεράσματός της ότι η Google έχει καταχραστεί τη δεσπόζουσα θέση της ευνοώντας συστηματικά τη δική της υπηρεσία σύγκρισης τιμών στις οικείες σελίδες αποτελεσμάτων αναζήτησης. Μεμονωμένα η Επιτροπή γνωστοποίησε επίσης στη Google με κοινοποίηση αιτιάσεων την προκαταρκτική άποψή της ότι η εταιρεία έχει καταχραστεί τη δεσπόζουσα θέση της περιορίζοντας τεχνητά τη δυνατότητα ιστοτόπων τρίτων μερών να εμφανίζουν διαφημίσεις αναζήτησης των ανταγωνιστών της Google.

Η Επιτροπή παρουσίασε στις 14/9/2016 προτάσεις σχετικά με τον εκσυγχρονισμό των δικαιωμάτων πνευματικής ιδιοκτησίας για την προώθηση της πολιτιστικής πολυμορφίας στην Ευρώπη και του περιεχομένου που είναι διαθέσιμο διαδικτυακά, με παράλληλη αποσαφήνιση των κανόνων για όλους τους παράγοντες του online τομέα. Οι προτάσεις θα προσφέρουν επίσης εργαλεία για καινοτομία στην εκπαίδευση, την έρευνα και τα ιδρύματα πολιτιστικής κληρονομιάς.

Η «συμφωνία-ομπρέλα» μεταξύ ΕΕ-ΗΠΑ για την προστασία των προσωπικών δεδομένων που ανταλλάσσονται από τις δικαστικές και αστυνομικές αρχές έλαβε την 1η Δεκεμβρίου 2016 τη στήριξη της πλειοψηφίας των ευρωβουλευτών του Ευρωκοινοβουλίου (ΕΚ).
Στόχος της συμφωνίας είναι να διασφαλίσει υψηλά και δεσμευτικά πρότυπα προστασίας των δεδομένων που ανταλλάσσονται από την αστυνομία και τις αρχές επιβολής του νόμου.

Οι εναλλακτικές λύσεις που παρέχονται σε αυτή τη σελίδα είναι:

ελεύθερου και ανοικτού κώδικα, μη εμπορικές,

σχεδιασμένες για να σας επιτρέψουν να πάρετε ξανά τον έλεγχο στα δεδομένα σας και για την καλύτερη προστασία της ιδιωτικής σας ζωής και ψηφιακής ασφάλειας,

αναπτυγμένες αρκετά ανεξάρτητα μεταξύ τους, κάτι το οποίο κατανέμει τα δεδομένα σας, όπως και την ισχύ εκείνων που κατέχουν ή διαχειρίζονται αυτές τις υπηρεσίες.

Αυτές περιλαμβάνουν το JitsiMeet (για κλήσεις και βίντεο διασκέψεις), DuckDuckGo (Αναζήτηση) Firefox και Tor (browsers), Etherpad (συνεργατική επεξεργασία), Open Street Maps (Χάρτες), και άλλες.

Την Κυριακή 30/4/2017, στο 9ο Πανελλήνιο συνέδριο ΤΠΕ που πραγματοποιήθηκε στη Σύρο, έγινε παρουσίαση για το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ EduWeb Combating Digital Exclusion: Children educate digitally illiterate adults in safe and creative web” το οποίο συντονίζει η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας (ΠΔΕΔΕ). Το θέμα της παρουσίασης είχε τίτλο "EduWeb εργαλείο καταπολέμησης ψηφιακού αποκλεισμού: Τα παιδιά εκπαιδεύουν ενήλικες στο ασφαλές και δημιουργικό Διαδίκτυο".
Το EduWeb έχει ως στόχο να ενισχύσει τη συνεργασία μεταξύ σχολείων και εκπαιδευτικών ιδρυμάτων / ινστιτούτων με σκοπό την καταπολέμηση του ψηφιακού αποκλεισμού των ενηλίκων όσον αφορά στη χρήση του Διαδικτύου.

Σελίδα 1 από 23