Parents

Parents (116)

Την Κυριακή 30/4/2017, στο 9ο Πανελλήνιο συνέδριο ΤΠΕ που πραγματοποιήθηκε στη Σύρο, έγινε παρουσίαση για το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ EduWeb Combating Digital Exclusion: Children educate digitally illiterate adults in safe and creative web” το οποίο συντονίζει η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας (ΠΔΕΔΕ). Το θέμα της παρουσίασης είχε τίτλο "EduWeb εργαλείο καταπολέμησης ψηφιακού αποκλεισμού: Τα παιδιά εκπαιδεύουν ενήλικες στο ασφαλές και δημιουργικό Διαδίκτυο".
Το EduWeb έχει ως στόχο να ενισχύσει τη συνεργασία μεταξύ σχολείων και εκπαιδευτικών ιδρυμάτων / ινστιτούτων με σκοπό την καταπολέμηση του ψηφιακού αποκλεισμού των ενηλίκων όσον αφορά στη χρήση του Διαδικτύου.

Οι εναλλακτικές λύσεις που παρέχονται σε αυτή τη σελίδα είναι:

ελεύθερου και ανοικτού κώδικα, μη εμπορικές,

σχεδιασμένες για να σας επιτρέψουν να πάρετε ξανά τον έλεγχο στα δεδομένα σας και για την καλύτερη προστασία της ιδιωτικής σας ζωής και ψηφιακής ασφάλειας,

αναπτυγμένες αρκετά ανεξάρτητα μεταξύ τους, κάτι το οποίο κατανέμει τα δεδομένα σας, όπως και την ισχύ εκείνων που κατέχουν ή διαχειρίζονται αυτές τις υπηρεσίες.

Αυτές περιλαμβάνουν το JitsiMeet (για κλήσεις και βίντεο διασκέψεις), DuckDuckGo (Αναζήτηση) Firefox και Tor (browsers), Etherpad (συνεργατική επεξεργασία), Open Street Maps (Χάρτες), και άλλες.

Την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου, Τρίτη 7/2/2017, στην κεντρική εκδήλωση  που πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του Υπουργείου Μεταφορών και Επικοινωνιών,  έγινε η επίσημη παρουσίαση για το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ EduWeb Combating Digital Exclusion: Children educate digitally illiterate adults in safe and creative web” , το οποίο συντονίζει η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας (ΠΔΕΔΕ). Στην εκδήλωση έδωσαν το παρόν πλήθος εκπαιδευτικών από την επικράτεια, εκατοντάδες μαθητές και μαθήτριες, ενώ απηύθυνε χαιρετισμό ο Υπουργός Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων μέσω εκπροσώπου.

Η «συμφωνία-ομπρέλα» μεταξύ ΕΕ-ΗΠΑ για την προστασία των προσωπικών δεδομένων που ανταλλάσσονται από τις δικαστικές και αστυνομικές αρχές έλαβε την 1η Δεκεμβρίου 2016 τη στήριξη της πλειοψηφίας των ευρωβουλευτών του Ευρωκοινοβουλίου (ΕΚ).
Στόχος της συμφωνίας είναι να διασφαλίσει υψηλά και δεσμευτικά πρότυπα προστασίας των δεδομένων που ανταλλάσσονται από την αστυνομία και τις αρχές επιβολής του νόμου.

Το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου ανακοινώνει τη συνεργασία του με την καταξιωμένη ερμηνεύτρια Νατάσσα Μποφίλιου στο πλαίσιο της ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης των παιδιών και των γονέων για τους κινδύνους που ενέχει ο ψηφιακός κόσμος.

Η Νατάσσα Μποφίλιου είμαστε σίγουροι ότι θα βοηθήσει ουσιαστικά στην προσπάθεια που γίνεται στη χώρα μας αλλά και σε ολόκληρη την Ευρώπη για τη δημιουργία ενός καλύτερου διαδικτύου, όπου τα παιδιά θα απολαμβάνουν τον μαγικό αυτό κόσμο χωρίς κινδύνους, έχοντας παράλληλα αναπτύξει κριτική ικανότητα.

Η Επιτροπή παρουσίασε στις 14/9/2016 προτάσεις σχετικά με τον εκσυγχρονισμό των δικαιωμάτων πνευματικής ιδιοκτησίας για την προώθηση της πολιτιστικής πολυμορφίας στην Ευρώπη και του περιεχομένου που είναι διαθέσιμο διαδικτυακά, με παράλληλη αποσαφήνιση των κανόνων για όλους τους παράγοντες του online τομέα. Οι προτάσεις θα προσφέρουν επίσης εργαλεία για καινοτομία στην εκπαίδευση, την έρευνα και τα ιδρύματα πολιτιστικής κληρονομιάς.

Η Επιτροπή απέστειλε δύο κοινοποιήσεις αιτιάσεων στην Google. Η Ε.Ε. υπεραμύνεται, σε συμπληρωματική κοινοποίηση αιτιάσεων, του προκαταρκτικού συμπεράσματός της ότι η Google έχει καταχραστεί τη δεσπόζουσα θέση της ευνοώντας συστηματικά τη δική της υπηρεσία σύγκρισης τιμών στις οικείες σελίδες αποτελεσμάτων αναζήτησης. Μεμονωμένα η Επιτροπή γνωστοποίησε επίσης στη Google με κοινοποίηση αιτιάσεων την προκαταρκτική άποψή της ότι η εταιρεία έχει καταχραστεί τη δεσπόζουσα θέση της περιορίζοντας τεχνητά τη δυνατότητα ιστοτόπων τρίτων μερών να εμφανίζουν διαφημίσεις αναζήτησης των ανταγωνιστών της Google.

Πώς καταφέρνουν μερικές πολυεθνικές να πληρώνουν τόσους λίγους φόρους; Η ιδιωτική μας ζωή προστατεύεται; Πολλά είναι τα ερωτήματα που απασχολούν έντονα το ΕυρωΚοινοβούλιο (ΕΚ), το οποίο έχει δημιουργήσει ειδικές επιτροπές για τα σκάνδαλα LuxLeaks και τα έγγραφα του Παναμά, σε μια προσπάθεια να προστατεύσει τα προσωπικά δεδομένα των Ευρωπαίων πολιτών από υποκλοπές ξένων μυστικών υπηρεσιών. Στις 6 Ιουλίου, το ΕΚ συζήτησε για την προστασία των πληροφοριοδοτών, που συχνά αντιμετωπίζουν ποινικές διώξεις. Μπορείτε να ανατρέξετε επίσης στο πρόσφατο άρθρο "Πώς προστατεύεται η ιδιωτική ζωή από τη μαζική επιτήρηση;" πατώντας εδώ.

Οι αποκαλύψεις Σνόουντεν για τη μαζική παρακολούθηση των πάντων από τις μυστικές υπηρεσίες των ΗΠΑ και πολλών άλλων, δεν οδήγησαν στη λήψη μέτρων και το Ευρωκοινοβούλιο (EK), με την επισήμανση αυτή, προχώρησε τον Οκτώβριο του 2015 στην ακύρωση, από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο, της αρχικής συμφωνίας ΗΠΑ-ΕΕ για τη διαβίβαση των δεδομένων των Ευρωπαίων στις ΗΠΑ. Στις 25 Μαΐου 2016 η ολομέλεια του ΕΚ εξέτασε τη νέα συμφωνία που έχει προταθεί, γνωστή ως Privacy Shield.

Σελίδα 1 από 9