Οι ρυθμίσεις προστασίας δεδομένων για την αλλαγή στην Ελλάδα, σύμφωνα με τον Γενικό Κανονισμό Προστασίας Δεδομένων της Ευρωπαϊκής Ένωσης (GDPR) που ανακοινώθηκε από το 2016, τίθενται σε ισχύ από τις 25 Μαΐου 2018. Αυτό αντιπροσωπεύει σημαντική μεταστροφή της νομοθεσίας και αντικαθιστά τον νόμο περί προστασίας δεδομένων 2472/1997 για την προστασία του ατόμου από την επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα, ο οποίος και καταργείται.
Κατηγορία Teachers
Το έργο eSafety Label + (esL+) θα μετουσιώσει τις τρέχουσες δραστηριότητες της ετικέτας Ψηφιακής Ασφάλειας στο επόμενο επίπεδο, επομένως τα σχόλιά σας είναι κάτι περισσότερο από πολύτιμα. Αντιλαμβανόμαστε πόσο πολύτιμος είναι ο χρόνος σας, γι αυτό διασφαλίσαμε ότι θα κάνετε μόνο 15-20 λεπτά για να συμπληρώσετε το ερωτηματολόγιο, το οποίο διεξάγεται από το Τμήμα Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών. Θα δέχεται απαντήσεις ως την Παρασκευή 2 Φεβρουαρίου 2018 (23:59). Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων για το χρόνο και την ανώνυμη συμβολή σας πατώντας εδώ.
Κατηγορία Teachers

Το Γυμνάσιο Γαζίου από το Ηράκλειο Κρήτης είναι από τα πρώτα σχολεία στην Ελλάδα που μπήκε στη διαδικασία πιστοποίησης σχολείων με την ετικέτα ψηφιακής ασφάλειας eSafety Label. Παρατίθεται σε ηλεκτρονική μορφή η εμπειρία του Γυμνασίου από τη συμμετοχή του στη δράση τα τελευταία τρία χρόνια. Στο οκτασέλιδο αφιέρωμα αναφέρονται επίσης, κάποιες από τις ενέργειες που πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο με συνέπεια να βελτιώνει κάθε σχολική χρονιά την ψηφιακή του ασφάλεια και να εδραιωθεί ευρωπαϊκά στα σχολεία με χρυσή ετικέτα πιστοποίησης.

Κατηγορία Teachers

Με την επίσημη έναρξη του καλοκαιριού, μέσω της δράσης eTwinning, πραγματοποιήθηκε επιτυχώς webinar για τη διάχυση του eSafety Label, απευθυνόμενο κυρίως σε υπευθύνους & τεχνικούς υπευθύνους Κε.Πλη.Νε.Τ, για την καλύτερη ενημέρωσή τους και περαιτέρω συνεργασία με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς. Το βίντεο, μίας ώρας διάρκειας, με ομιλητή τον Εθνικό Συντονιστή της δράσης, μπορείτε να το δείτε πατώντας εδώ. Τα ελληνικά σχολεία, σταθερά τα τελευταία χρόνια, διατηρούν ευρωπαϊκή πρωτιά στην πιστοποίηση σχολείων με την ετικέτα ψηφιακής ασφάλειας.

Κατηγορία Teachers

Έχετε δρομολογήσει ενέργειες στο σχολείο σας για την ετικέτα ψηφιακής ασφάλειας eSafety Label‬; Δείτε όλα τα προηγούμενα σχετικά άρθρα στο site πατώντας εδώ. Τα ελληνικά σχολεία, σταθερά τα τελευταία χρόνια, διατηρούν την ευρωπαϊκή πρωτιά στην πιστοποίηση σχολείων με την ετικέτα ψηφιακής ασφάλειας. Συμβουλευτείτε το δυναμικό infographic και δείτε τα στοιχεία για κάθε χώρα που συμμετέχει! Η κοινότητα eSafety Label διαρκώς μεγαλώνει και ως σήμερα, περισσότεροι από 4.000 εκπαιδευτικοί ανά την Ευρώπη έχουν ενταχθεί, εσείς;

Κατηγορία Teachers

Tο σχολείο σας έχει δρομολογήσει δράσεις για την ψηφιακή ασφάλεια eSafety Label‬; (δες πρότερα σχετικά άρθρα στο site πατώντας εδώ) Η Ελλάδα οδηγεί την κούρσα στην Ευρώπη με 349 υποβολές Εντύπου Αξιολόγησης σε 1449 αιτήσεις. Συνολικά υπάρχουν 284 ελληνικά (/1148 στην Ευρώπη) πιστοποιημένα σχολεία στην ψηφιακή ασφάλεια (δεδομένα 15/04/2016). Τα ελληνικά σχολεία, σταθερά τα τελευταία χρόνια, διατηρούν την ευρωπαϊκή πρωτιά στην πιστοποίηση σχολείων με την ετικέτα ψηφιακής ασφάλειας. Η κοινότητα eSafety Label διαρκώς μεγαλώνει και ως σήμερα, περισσότεροι από 4.000 εκπαιδευτικοί σε όλη την Ευρώπη έχουν ενταχθεί σε αυτήν. Εσείς τι περιμένετε;

Κατηγορία Teachers

Στις 9 Φεβρουαρίου 2016, την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου #SID2016, η δράση #eSafetyLabel (βλ. σχετικά άρθρα πατώντας εδώ) του Ευρωπαϊκού Σχολικού Δικτύου (EUN) γιορτάζει 3 χρόνια επίσημης παρουσίας, με τα ελληνικά σχολεία να διατηρούν την ευρωπαϊκή πρωτιά στην πιστοποίηση σχολείων με την ετικέτα ψηφιακής ασφάλειας.

Επτά μέρες πριν τη SID 2016, οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί έξι σχολείων με χρυσή και αργυρή ετικέτα ανέλαβαν να μοιραστούν από ένα σχέδιο μαθήματος για τη βαθμίδα στην οποία ανήκει ο καθένας (Δημοτικό – Γυμνάσιο – Λύκειο).

Σελίδα 1 από 3