Σάββατο, 03 Αυγούστου 2013 10:08

«Συνδεδεµένη τηλεόραση ( Connected ή smart TV»)

Η υβριδική τηλεόραση θίγει ζητήµατα νοµικής προστασίας των δεδοµένων. Αυτά πρέπει να λαµβάνονται υπόψη τόσο κατά την ανάπτυξη υβριδικού εξοπλισµού («προστασία της ιδιωτικής ζωής εκ κατασκευής») όσο και σε σχέση µε τις πρότυπες ρυθµίσεις του εξοπλισµού («προστασία της ιδιωτικής ζωής εξ ορισµού») και αφορούν κυρίως τις αρχές της ελαχιστοποίησης των δεδοµένων, της αναλογικότητας και του οριοθετηµένου σκοπού. Πρέπει να διασφαλισθεί η πλήρης διαφάνεια των δεδοµένων σε σχέση µε τη συλλογή, την επεξεργασία, τη χρήση και τη διάθεσή τους. Τα δεδοµένα προσωπικού χαρακτήρα µπορούν να συλλέγονται και να χρησιµοποιούνται χωρίς τη ρητή συγκατάθεση του χρήστη µόνον εφόσον είναι αναγκαία για τη διευκόλυνση και την αποτίµηση της χρήσης µιας προσφερόµενης υπηρεσίας. Η ανώνυµη χρήση των µέσων πρέπει να είναι δυνατή και στο µέλλον χωρίς προβλήµατα και να αποτελεί τον κανόνα. Διαβάστε σχετικά στην έκθεση που ακολουθεί.
Διαβάστηκε 1773 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Σάββατο, 03 Αυγούστου 2013 10:35

Βιντεοθήκη για ένα καλύτερο Διαδίκτυο!

• Θετικό περιεχόμενο στο διαδίκτυο
  • Webinar για την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2018 και τους Διαγωνισμούς
  • Webinar για την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2017 και τους Διαγωνισμούς
  • Webinar για καθηγητές Γυμνασίου απο Saferinternet4kids και eTwinning