Παρασκευή, 20 Μαρτίου 2015 18:40

Ανακοίνωση webinar 31 Μαρτίου 2015

Δωρεάν Σεμινάριο μέσω διαδικτύου με τίτλο
«Η ασφαλής χρήση του Διαδικτύου και ο ρόλος των γονιών
στην προστασία των παιδιών από κινδύνους και ακατάλληλο περιεχόμενο»

Την Τρίτη 31 Μαρτίου 2015 και ώρα 16.00 -17.30, πραγματοποιείται σεμινάριο μέσω διαδικτύου, με στόχο την ενημέρωση και στήριξη γονέων και εκπαιδευτικών σε θέματα που αφορούν:

• την ασφαλή χρήση του Διαδικτύου
  • τους κινδύνους που ελλοχεύουν για τους ανήλικους και
  • τις δυνατότητες προφύλαξης των παιδιών από ακατάλληλο περιεχόμενο

Οι γονείς θα ενημερωθούν για τα εργαλεία που διατίθενται δωρεάν, ώστε να βοηθήσουν τα παιδιά τους να επωφεληθούν από το διαδίκτυο χρησιμοποιώντας το για ψυχαγωγικούς και εκπαιδευτικούς σκοπούς, αποφεύγοντας ωστόσο πιθανούς κινδύνους.

Για να το παρακολουθήσετε δωρεάν πρέπει να εγγραφείτε αρχικά εδώ http://bit.ly/1GOrHzu και να συνδεθείτε την ώρα διεξαγωγής του εδώ http://bit.ly/1EMesiI

Ομιλητές είναι η Επιστημονική Υπεύθυνη της Μονάδας Εφηβικής Υγείας (Μ.Ε.Υ), της Β’ Παιδιατρικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών, Άρτεμις Τσίτσικα και ο Άρης Λούβρης ενεργό μέλος του Συμβουλευτικού Οργάνου Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου και επιμελητής του κόμβου «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο» του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (ΠΣΔ), ενώ ο Γεώργιος Μόσχος, Βοηθός Συνήγορος του Πολίτη για τα Δικαιώματα του Παιδιού θα απαντήσει σε σχετικές ερωτήσεις γονέων.

Η δράση ενημέρωσης γονέων και εκπαιδευτικών στηρίζεται στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού έργου OpenDiscoverySpace (ODS), στο οποίο συμμετέχει ενεργά το Εθνικό Δίκτυο Έρευνας και Τεχνολογίας (ΕΔΕΤ Α.Ε.) και που στόχο έχει την ενθάρρυνση και υποστήριξη εκπαιδευτικών και γονέων στην εισαγωγή της τεχνολογίας και στην αξιοποίηση ψηφιακού εκπαιδευτικού υλικού στη διδασκαλία.

• Διαβάστηκε 2213 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Τρίτη, 07 Απριλίου 2015 19:25