Δευτέρα, 10 Δεκεμβρίου 2012 15:20

Η λήψη φωτογραφιών / βίντεο στις σχολικές εκδηλώσεις

Το διδακτικό έτος ξεκίνησε και μαζί μία πολυάσχολη περίοδος για πολλά σχολεία, με αρκετά της πρωτοβάθμιας να ανεβάζουν παραστάσεις και της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης να παρουσιάζουν ανάλογες μουσικές εκδηλώσεις. Πολλά σχολεία ενθαρρύνουν τους γονείς και τους κηδεμόνες να παρακολουθήσουν αυτά τα γεγονότα καθώς παρουσιάζουν την εργασία των μαθητών και των εκπαιδευτικών.

Με την εξέλιξη  των κινητών τηλεφώνων, εκείνοι που παρακολουθούν την εκδήλωση μάλλον επιθυμούν να φωτογραφήσουν ή να βιντεοσκοπήσουν τα παιδιά τους, χρησιμοποιώντας μια φορητή συσκευή, όπως ένα smartphone ή tablet. Αν και αυτό δεν αποθαρρύνεται, οι διευθυντές στα σχολεία μπορεί να θέλουν να εξετάσουν τις συνέπειες των γονέων που μοιράζονται αυτές τις φωτογραφίες με άλλους στο διαδίκτυο.

Οι Διευθύνσεις των σχολείων δεν επιθυμούν να εξαντλούν την αυστηρότητά τους σε αυτό το θέμα και η Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα (ΑΠΔΠΧ) δεν έχει εκδώσει κάτι σχετικό που να αφορά αυτό το ειδικό ζήτημα των σχολείων. Ωστόσο υπάρχει η Απόφαση 66/2010 σχετικά με την ανάρτηση φωτογραφιών στο Διαδίκτυο, δίχως συγκατάθεση. Σχετικά με το ότι οι γονείς και οι κηδεμόνες είναι σε θέση να λαμβάνουν φωτογραφίες ή βίντεο από παραστάσεις και αν αυτές οι εικόνες παραβιάζουν την ιδιωτικότητα, παραθέτουμε ότι:
  • Οι φωτογραφίες αποτελούν δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα, σύμφωνα με τα οριζόμενα στη διάταξη του άρθρου 2 στοιχ. α΄ του ν.2472/1997, στο μέτρο που από αυτές δύνανται να προσδιοριστούν, άμεσα ή έμμεσα, τα υποκείμενα των δεδομένων. Σύμφωνα με το άρθρο 5 του ίδιου νόμου, η επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα επιτρέπεται μόνον όταν το υποκείμενο των δεδομένων έχει δώσει τη συγκατάθεσή του.
  • Ένας γονέας μπορεί να φωτογραφίζει το παιδί του ή/και μερικούς φίλους του που συμμετέχουν στη σχολική παράσταση, έτσι ώστε να υπάρχει στο (ψηφιακό) άλμπουμ φωτογραφιών της οικογένειας. Εφόσον, αυτές οι εικόνες είναι για προσωπική χρήση, ο νόμος για την προστασία των δεδομένων δεν ισχύει.
  • Οι γονείς και κηδεμόνες που καλούνται σε μία σχολική εκδήλωση και επιθυμούν να τη βιντεοσκοπήσουν, εφόσον αυτά τα βίντεο είναι για προσωπική χρήση επίσης, ο νόμος για την προστασία των δεδομένων δεν ισχύει.

Τα σχολεία πρέπει να γνωρίζουν ότι κάθε φωτογραφία που λαμβάνεται από ένα γονέα/κηδεμόνα, θα πρέπει να είναι για «προσωπική χρήση» και μόνο. Ωστόσο, το ερώτημα τίθεται για το κατά πόσο μπορούν να μοιράζονται εικόνες ή βίντεο σε ένα site κοινωνικής δικτύωσης που σημαίνει ότι αυτές οι εικόνες γίνονται δημόσια προσβάσιμες.

Οι Διευθύνσεις των σχολικών μονάδων μπορεί να επιθυμούν να προβούν στις ακόλουθες ενέργειες

Διαβάστε μια ενδεχόμενη δήλωση κατά την έναρξη κάθε εκδήλωσης/παράστασης η οποία να λέει τα εξής:

«Είμαι βέβαιος/η ότι αρκετοί γονείς και κηδεμόνες επιθυμούν να αποτυπώσουν εικόνες ή/και βίντεο από τον γιο, την κόρη ή το εγγόνι τους. Παρακαλώ μη διστάσετε να το κάνετε αυτό, καθώς είμαι βέβαιος ότι είστε όλοι υπερήφανοι για τα παιδιά σας! Ωστόσο, σας ζητάμε να μην μοιραστείτε αυτές τις εικόνες ή βίντεο σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης, δεδομένου ότι όλες οι εικόνες και τα βίντεο οφείλουν να είναι μόνο για προσωπική χρήση».

Εναλλακτικά, τα σχολεία μπορούν να στείλουν επιστολή προς τους γονείς πριν από κάθε σχολική εκδήλωση τονίζοντας τις επιπτώσεις περί ασφαλούς πλοήγησης. Η επιστολή υπόδειγμα που ακολουθεί  στα συνημμένα έγγραφα, ενδεικτικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τα σχολεία για να συμμορφωθούν με την οδηγία μας.

Μια άλλη επιλογή την οποία μερικά σχολεία μπορούν να κάνουν, είναι να ζητήσουν από τους γονείς να μην λαμβάνουν φωτογραφίες ή βίντεο. Αντί αυτού μπορεί να κληθεί επαγγελματίας για να καταγράψει την εκδήλωση. Έτσι σε δεύτερο χρόνο μπορούν να αναζητηθούν αντίγραφα DVD για τους γονείς και κηδεμόνες,  βάσει μίας προκαθορισμένης τιμής.

Είναι επίσης σημαντικό το γεγονός ότι τα σχολεία τονίζουν πως οποιαδήποτε απόφαση για λήψη εικόνων σε σχολικές εκδηλώσεις/παραστάσεις αντανακλά την πολιτική τους περί φωτογραφιών (βλ. σχετικό άρθρο Συχνές Ερωτήσεις).

Τέλος, η απόφαση για τη λήψη φωτογραφιών εναπόκειται στη Διεύθυνση της σχολικής μονάδας και τα σχολεία πρέπει να ακολουθούν μια προσέγγιση «κοινής λογικής» σε αυτό το θέμα. Οι διοικήσεις των σχολείων δεν είναι ανάγκη να ασπάζονται μία κινδυνολογία στο θέμα, καθώς θέλουν αυτά τα γεγονότα να είναι μια ιδανική ευκαιρία για να παρουσιαστεί το έργο του σχολείου.

Φωτό: freedigitalphotos.net

Διαβάστηκε 14416 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Σάββατο, 16 Σεπτεμβρίου 2017 20:31