Κυριακή, 16 Δεκεμβρίου 2012 21:30

Χρήση κινητών τηλεφώνων στα σχολεία

Τι προβλέπεται με τη χρήση κινητών στα σχολεία; Ποιό είναι το κανονιστικό πλαίσιο για τους μαθητές είτε είναι στα Δημοτικά, είτε στα Γυμνάσια ή Λύκεια; Επίσης, τι ισχύει για τους εκπαιδευτικούς την ώρα της διδασκαλίας; Σε αυτές τις ερωτήσεις δίνουμε τις απαντήσεις με τα αντίστοιχα έγγραφα (αποφάσεις, Προεδρικά Διατάγματα και γενικά την κείμενη νομοθεσία) για να γνωρίζουμε τι οφείλουμε να κάνουμε όλοι από κοινού.

Έχουμε λοιπόν και λέμε: Σε ισχύ είναι η Υπουργική Απόφαση από το 2006 (Υ.Α.132328_Γ2_7-12-06)   η οποία χαρακτηριστικά αναφέρει τα εξής.

Για την εύρυθμη λειτουργία των σχολείων σχετικά με τη χρήση κινητών τηλεφώνων από μαθητές και εκπαιδευτικούς στο χώρο του σχολείου:

1. Οι μαθητές δεν επιτρέπεται να έχουν στην κατοχή τους κινητά τηλέφωνα εντός του σχολικού χώρου. Στην εξαιρετική περίπτωση που ο μαθητής έχει στην κατοχή του κινητό τηλέφωνο υποχρεούται, καθ’ όλη τη διάρκεια της παραμονής του εντός του σχολικού χώρου, να το έχει εκτός λειτουργίας και μέσα στην τσάντα του.

Κάθε παρέκκλιση από τα ανωτέρω αποτελεί αντικείμενο παιδαγωγικού ελέγχου και αντιμετωπίζεται:

α) για τους μαθητές του Δημοτικού σχολείου σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στην παράγραφο 8 του άρθρου 13 του Π.Δ. 201/1998 (ΦΕΚ 161 Α΄) για την καλύτερη παιδαγωγική αντιμετώπιση του θέματος.

β) για τους μαθητές της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με τις προβλεπόμενες στο Π.Δ. 104/1979 (ΦΕΚ 23 Α΄) σχολικές κυρώσεις.

2. Οι εκπαιδευτικοί οφείλουν κατά την ώρα της διδασκαλίας να έχουν θέσει εκτός λειτουργίας τα κινητά τους τηλέφωνα. Παράλειψη του ανωτέρω καθήκοντος αποτελεί πειθαρχικό αδίκημα, που εμπίπτει στην έννοια της περιπτώσεως στ) της παραγράφου 1 του άρθρου 107 του Ν. 2683/1999 (ΦΕΚ 19 Α΄).

Αυτά αναφέρει η εν λόγω απόφαση όσον αφορά στους εκπαιδευτικούς. Το 2006 όμως δεν ήταν σε ισχύ ο Κώδικας Κατάστασης Δημοσίων Πολιτικών Διοικητικών Υπαλλήλων και Υπαλλήλων Ν.Π.Δ.Δ., τον οποίο επικαλείται η νεότερη Υπουργική Απόφαση 100553-Γ2/4-9-2012 με τίτλο "Χρήση Ηλεκτρονικών Συσκευών", η οποία συμπληρώνει αυτή του 2006.

Έτσι λοιπόν η με αρ. πρωτ. 132328/Γ2/07-12-2006 Απόφαση του Υπουργείου Παιδείας που αφορά στη χρήση κινητών τηλεφώνων συμπληρώνεται ως εξής:

1. Οι μαθητές δεν επιτρέπεται να έχουν στην κατοχή τους εκτός από κινητά τηλέφωνα και οποιαδήποτε άλλη συσκευή ή / και παιχνίδι που διαθέτει σύστημα επεξεργασίας δεδομένων εικόνας και ήχου (π.χ. ρολόι ή στυλό με κρυφή κάμερα) εντός του σχολικού χώρου.

2. Οι εκπαιδευτικοί οφείλουν κατά την ώρα της διδασκαλίας να έχουν θέσει εκτός λειτουργίας εκτός από τα κινητά τους τηλέφωνα και οποιαδήποτε άλλη συσκευή που διαθέτει σύστημα επεξεργασίας δεδομένων εικόνας και ήχου. Παράλειψη του ανωτέρω καθήκοντος αποτελεί πειθαρχικό αδίκημα, που εμπίπτει στην έννοια της περιπτώσεως στ) της παραγράφου 1 του άρθρου 107 του Ν. 3528/2007 (ΦΕΚ 26 Α’).

Διαβάστηκε 8891 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Τρίτη, 15 Σεπτεμβρίου 2015 22:48