Δευτέρα, 03 Φεβρουαρίου 2014 21:33

Πρωτοποριακό online σεμινάριο με 4.320 μαθητές!

Διαδικτυακό σεμινάριο-συζήτηση (webinar) διοργανώθηκε με απόλυτη επιτυχία την Τρίτη 28/01/2014 (8η Ευρωπαϊκή Ημέρα Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων) και την ενεργό συμμετοχή με 300 ερωτήσεις μέσω των 110 Γυμνασίων όλης της χώρας από τους 4.320 μαθητές και τους 480 εκπαιδευτικούς τους. Πιο αναλυτικά από τα 110 Γυμνάσια πανελλαδικά, ενεπλάκησαν 238 τμήματα Α', Β' και Γ' Γυμνασίου. Δείτε τις παρουσιάσεις και τα στατιστικά στοιχεία, των οποίων δεν υπάρχει προηγούμενο!

Το online σεμινάριο με θέμα «Προστασία Προσωπικών Δεδομένων και Κοινωνικά Δίκτυα» πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 28/01/2014 και ώρα 12:00 – 14:00 κατόπιν πρωτοβουλίας της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας (ΠΔΕΔΕ) σε συνεργασία με τον ενημερωτικό κόμβο του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο», σχολικούς συμβούλους Πληροφορικής και τον πλέον αρμόδιο φορέα στο θέμα, της Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα (ΑΠΔΠΧ).

H μαζική συμμετοχή 4800 περίπου μελών της εκπαιδευτικής κοινότητας καταδεικνύει παράλληλα ότι οι αίθουσες διδασκαλίας στη σύγχρονη εποχή ξεπερνούν τους τοίχους μίας σχολικής αίθουσας. 35 Γυμνάσια συμμετείχαν από την περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας και πιο συγκεκριμένα 10 από την Αιτωλοακαρνανία, 18 από την Αχαΐα και 7 από την Ηλεία. Τα υπόλοιπα 74 συμμετείχαν από τις υπόλοιπες περιφέρειες όλης της χώρας. Ένα σχολείο το οποίο συμμετείχε επίσης είναι και το ελληνικό από τη Χιμάρα της Αλβανίας (αναλυτικά ποσοστά και διαγράμματα στην παρουσίαση).

Η εκδήλωση εντάχθηκε στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών δράσεων – επισκέψεων για την αγωγή στο Διαδίκτυο και στο πλαίσιο του μαθήματος της Πληροφορικής στο Γυμνάσιο. Κεντρικοί ομιλητές ήταν οι κάτωθι ειδικοί επιστήμονες σε ζητήματα που σχετίζονται με την ασφαλή χρήση  του διαδικτύου:

Διαβάστηκε 4235 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Τετάρτη, 12 Φεβρουαρίου 2014 01:04