Σάββατο, 08 Φεβρουαρίου 2014 13:14

Πιλοτικό πρόγραμμα πιστοποίησης σχολείων για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο

O ενημερωτικός κόμβος «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο» http://internet-safety.sch.gr του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου, με την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2013-2014, ξεκίνησε συνεργασία με την πύλη esafetylabel του Ευρωπαϊκού Σχολικού Δικτύου (EUN) στο πλαίσιο της πιστοποίησης σχολείων για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο.

Σχετικά με τη συγκεριμένη δράση, στην περίοδο από τον Οκτώβριο έως και τον Δεκέμβριο 2013, μεταφράστηκε και προσαρμόστηκε σχεδόν όλο το υλικό στην ελληνική γλώσσα. Μέσω της εκπαιδευτικής κοινότητας http://blogs.sch.gr/groups/internet-safety/, εκδηλώθηκε ηλεκτρονικά πρόσκληση ενδιαφέροντος στα 600 και μέλη τα οποία πλέον αριθμεί. Κατόπιν οδηγιών και επικοινωνίας με το EUN έχουν συμπεριληφθεί τα πρώτα 50 σχολεία, βάσει δήλωσης συμμετοχής, στο πιλοτικό πρόγραμμα πιστοποίησης σχολείων για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο και ξεκίνησαν τη σχετική διαδικασία (βλ. πως αναλύεται η γεωγραφική κατανομή των συμμετεχόντων σε γράφημα ποσοστιαία).

Το πιστοποιητικό για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο προσφέρει μια εικόνα για τις προδιαγραφές eSafety στα σχολεία στην Ευρώπη και παγκοσμίως. Τα σχολεία έχουν την υποχρέωση να παρέχουν ένα ασφαλές περιβάλλον και ασφαλή πρόσβαση στις ψηφιακές τεχνολογία ως μέρος της διδασκαλίας και της μαθησιακής εμπειρίας. Η πιστοποίηση για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο στοχεύει στο να βοηθήσει τα σχολεία στην αντιμετώπιση της πρόκλησης να παρέχουν ένα πιο ασφαλές και εμπλουτισμένο περιβάλλον για τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές. Οι καλές διαδικτυακές εμπειρίες συμβαδίζουν με μια ξεκάθαρη πολιτική του σχολείου και ένα καλά μελετημένο σχέδιο δράσης για την ασφάλεια στο διαδίκτυο. Μέσω της  διαδικασίας πιστοποίησης για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο προσφέρεται έντυπο αξιολόγησης το οποίο καλύπτει ένα ευρύ φάσμα των παραγόντων που μπορούν να επηρεάσουν -εντός και εκτός του σχολείου- το επίπεδο της ασφάλειας στο διαδίκτυο στα σχολεία. Με βάση τα αποτελέσματα του κάθε σχολείου διαμορφώνεται ένα εξατομικευμένο σχέδιο δράσης για να αυξήσουν το επίπεδο της ασφάλειας στο διαδίκτυο που αφορά στο σχολείο, το οποίο μπορεί να οδηγήσει στην Πιστοποίηση eSafety, όταν γίνουν οι απαραίτητες αλλαγές.

Έτσι προσφέρεται επισκόπηση κατά περιοχή ή / και σε εθνικό επίπεδο των σημερινών υποδομών, χάραξης πολιτικής και πρακτικής αντιμετώπισης. Μέσα από τις πληροφορίες που έρχονται από τα σχολεία σε αυτό το πρότυπο, σταδιακά οικοδομούμε μια βάση γνώσεων για την επιτυχή πρακτική την οποία η πύλη eSafety Label θέτει στη διάθεση των μελών της για την υποστήριξή τους στην εμβάθυνση της κατανόησης των πραγματικών αναγκών, οδηγώντας έτσι σε πιο τεκμηριωμένη λήψη αποφάσεων.

Τα σχολεία αιτούνται για το πιστοποιητικό eSafety συμπληρώνοντας online έντυπο αξιολόγησης. Στη συνέχεια λαμβάνουν ένα προσαρμοσμένο σχέδιο δράσης το οποίο καλούνται να υλοποιήσουν σε χρονική διάρκεια το πολύ 18 μηνών. Το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο,  ως εθνικός διοργανωτής, μέσω του κόμβου “Ασφάλεια στο Διαδίκτυο”, καλείται να διενεργεί δειγματοληπτικούς ελέγχους στα σχολεία κατά καιρό, ως μέσο για να εξασφαλιστεί ότι το σήμα έχει αναγνωριστεί ως ένα πολύτιμο, αξιόπιστο σήμα κατατεθέν των υψηλών προδιαγραφών eSafety στα σχολεία.

Την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου, 11 Φεβρουαρίου 2014, ανακοινώθηκε επισήμως η όλη διαδικασία μέσω Ευρωπαϊκής Ένωσης και σύντομα ξεκινά η διαδικασία εγγραφής για τα επόμενα 250 ελληνικά σχολεία που θα συμμετέχουν στη διαδικασία. Στο μεταξύ, μπορείτε να επικοινωνείτε στο esafety at sch.gr

Διαβάστηκε 4214 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Δευτέρα, 17 Φεβρουαρίου 2014 20:26

5 σχόλια

• Σύνδεσμος σχολίου Internet Safety Δευτέρα, 24 Μαρτίου 2014 22:14 δημοσιεύθηκε από Internet Safety

Κάντε λίγο υπομονή! 715 σχολεία έχουν δηλώσει συμμετοχή και μέχρι το τέλος του μήνα θα λάβουν μήνυμα τα σχολεία καθώς και οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί.

• Σύνδεσμος σχολίου Βικτώρια Κοεμτζοπουλου Δευτέρα, 24 Μαρτίου 2014 19:32 δημοσιεύθηκε από Βικτώρια Κοεμτζοπουλου

αίτηση έχω κάνει για να συμπεριλάβω το σχολείο μου στη δράση αυτή? πότε θα ανακοινωθεί και με ποιο τρόπο το ποια σχολεία συμμετέχουν τελικά?

• Σύνδεσμος σχολίου Βασίλης Σανιδάς Τρίτη, 11 Μαρτίου 2014 14:58 δημοσιεύθηκε από Βασίλης Σανιδάς

καλημέρα σας,
    Με αφορμή το παραπάνω άρθρο θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η διαδικασία πιστοποίησης του κάθε σχολείου και από ποιον θα πραγματοποιήται η πιστοποίηση.

Ευχαριστώ πολύ

• Σύνδεσμος σχολίου Internet Safety Σάββατο, 22 Φεβρουαρίου 2014 10:11 δημοσιεύθηκε από Internet Safety

Εντός του μήνα θα γνωστοποιηθεί η διαδικασία για τα επόμενα 250 σχολεία. Θα ενημερωθείτε μέσω του ενημερωτικού μας κόμβου.

• Σύνδεσμος σχολίου Περτσινίδου Κορίννα Τρίτη, 18 Φεβρουαρίου 2014 19:04 δημοσιεύθηκε από Περτσινίδου Κορίννα

Θα ήθελα να ρωτήσω για το σχέδιο δράσης και που μπορώ να κάνω online αίτηση για το σχολείο μου για το ασφαλές διαδίκτυο.