Τετάρτη, 03 Μαΐου 2017 11:42

Webinar ΕΚΑΔ και eTwinning 15-5-2017

Σάς ενημερώνουμε ότι μέσω της Ελληνικής Υπηρεσίας Υποστήριξης eTwinning, θα πραγματοποιηθούν 2 webinars στις 15 Μαΐου 2017 σε συνεργασία με το ΕΚΑΔ και θέμα "Παρουσίαση εκπαιδευτικού υλικού του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου - Καθημερινές Προκλήσεις, Προοπτικές συνεργασίας". Εισηγητές της τηλεκπαίδευσης είναι οι κ.κ.: Βιβή Φραγκοπούλου, Συντονίστρια Εθνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου και Γιώργος Κορμάς, Υπεύθυνος Γραμμής Βοήθειας Help-Line.gr. Τo webinar συντονίζει ο Άρης Λούβρης, Εθνικός Συντονιστής eSafetyLabel. Το ένα webinar αφορά την Πρωτοβάθμια (Νηπιαγωγεία και Δημοτικά) και θα γίνει από τις 5:00 μ.μ. ως τις 6:00 μ.μ. ενώ το άλλο αφορά εκπαιδευτικούς Γυμνασίων και θα γίνει από τις 6:30 μ.μ. ως 7:30 μ.μ.

Η κ. Φραγκοπούλου θα αναφερθεί στην έως τώρα πορεία του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου καθώς και για το υλικό που έχει δημιουργηθεί από το Κέντρο για ενημερώσεις παιδιών Δημοτικού Σχολείου (1o webinar) και Γυμνασίων (2o webinar) καθώς και το υλικό που έχει προσαρμοστεί στα Ελληνικά από το Ευρωπαϊκό δίκτυο των Κέντρων Ασφαλούς Διαδικτύου στα Ελληνικά. Το υλικό περιλαμβάνει:

• Βίντεο
  • Webinars
  • Φυλλάδια και Οδηγούς
  • Παρουσιάσεις
  • Σχέδια μαθημάτων
  • Σπαζοκεφαλιές

Θα αναφερθούμε και στο υλικό το οποίο είναι σε στάδιο προετοιμασίας για την επόμενη χρονιά, όπως ένα animated video, ένα παιδικό βιβλίο, quizzes, κ.τ.λ. (Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση) εφαρμογή για κινητά, online παρουσιάσεις (Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση) από το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου www.saferinternet4kids.gr επίσημο εκπρόσωπο στην Ελλάδα του Πανευρωπαϊκού δικτύου INSAFE.

Ο κ. Κορμάς θα αναφερθεί στους τρόπους συνεργασίας του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου με την εκπαιδευτική κοινότητα, και πιο συγκεκριμένα:

• τις ενημερώσεις των εκπαιδευτικών,
  • τις κοινές δράσεις με την Ακαδημία Πρεσβευτών του Κέντρου μας
  • Την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου (Safer Internet Day – SID) η οποία εορτάζεται σε 130 χώρες στον κόσμο και υπεύθυνος στη χώρα μας είναι το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου
  • Τη συμμετοχή των σχολείων και γενικά της εκπαιδευτικής κοινότητας στις δράσεις της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου

Λαμβάνοντας υπόψη τα ανωτέρω, μπορείτε να εγγραφείτε στο webinar ως την Παρασκευή 12/5/2017 μέσω της διεύθυνσης: Τηλεκπαιδεύσεις eTwinning

Διαβάστηκε 3144 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Τετάρτη, 03 Μαΐου 2017 15:19