Πέμπτη, 04 Μαΐου 2017 13:24

Παγκόσμια Ημέρα ... password (4/5)

Το γνωρίζατε ότι υπάρχει Παγκόσμια Ημέρα κωδικών πρόσβασης; Αν νομίζατε ότι είναι μυστικό, σάς αποκαλύπτουμε ότι στις 4 Μαΐου, είναι η επονομαζόμενη World Password Day! Πλέον στο Διαδίκτυο η ψηφιακή μας ταυτότητα αντικατοπτρίζεται έντονα στο username και το password.

Κατηγορία Teachers

Την Κυριακή 30/4/2017, στο 9ο Πανελλήνιο συνέδριο ΤΠΕ που πραγματοποιήθηκε στη Σύρο, έγινε παρουσίαση για το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ EduWeb Combating Digital Exclusion: Children educate digitally illiterate adults in safe and creative web” το οποίο συντονίζει η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας (ΠΔΕΔΕ). Το θέμα της παρουσίασης είχε τίτλο "EduWeb εργαλείο καταπολέμησης ψηφιακού αποκλεισμού: Τα παιδιά εκπαιδεύουν ενήλικες στο ασφαλές και δημιουργικό Διαδίκτυο".
Το EduWeb έχει ως στόχο να ενισχύσει τη συνεργασία μεταξύ σχολείων και εκπαιδευτικών ιδρυμάτων / ινστιτούτων με σκοπό την καταπολέμηση του ψηφιακού αποκλεισμού των ενηλίκων όσον αφορά στη χρήση του Διαδικτύου.

Κατηγορία Parents

Οι εναλλακτικές λύσεις που παρέχονται σε αυτή τη σελίδα είναι:

ελεύθερου και ανοικτού κώδικα, μη εμπορικές,

σχεδιασμένες για να σας επιτρέψουν να πάρετε ξανά τον έλεγχο στα δεδομένα σας και για την καλύτερη προστασία της ιδιωτικής σας ζωής και ψηφιακής ασφάλειας,

αναπτυγμένες αρκετά ανεξάρτητα μεταξύ τους, κάτι το οποίο κατανέμει τα δεδομένα σας, όπως και την ισχύ εκείνων που κατέχουν ή διαχειρίζονται αυτές τις υπηρεσίες.

Αυτές περιλαμβάνουν το JitsiMeet (για κλήσεις και βίντεο διασκέψεις), DuckDuckGo (Αναζήτηση) Firefox και Tor (browsers), Etherpad (συνεργατική επεξεργασία), Open Street Maps (Χάρτες), και άλλες.

Κατηγορία Parents

Την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου, Τρίτη 7/2/2017, στην κεντρική εκδήλωση  που πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του Υπουργείου Μεταφορών και Επικοινωνιών,  έγινε η επίσημη παρουσίαση για το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ EduWeb Combating Digital Exclusion: Children educate digitally illiterate adults in safe and creative web” , το οποίο συντονίζει η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας (ΠΔΕΔΕ). Στην εκδήλωση έδωσαν το παρόν πλήθος εκπαιδευτικών από την επικράτεια, εκατοντάδες μαθητές και μαθήτριες, ενώ απηύθυνε χαιρετισμό ο Υπουργός Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων μέσω εκπροσώπου.

Κατηγορία Parents

SID2017 logoΤο Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας πραγματοποιεί στις 7 Φεβρουαρίου 2017, κεντρική εκδήλωση στο αμφιθέατρο του Υπουργείου Υποδομών και Μεταφορών, με αφορμή την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου που γιορτάζεται ταυτόχρονα σε 160 χώρες σε όλο τον κόσμο με κεντρικό σύνθημα: «Γίνε η αλλαγή: Όλοι μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο». Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο από το δίκτυο Insafe/INHOPE με την υποστήριξη της Κομισιόν, με σκοπό να προωθήσει την ασφαλή και θετική χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας, ιδιαίτερα ανάμεσα σε παιδιά και νέους ανθρώπους. Το 2016 περισσότερα από 21.000 σχολεία και 19,5 εκατομμύρια άνθρωποι συμμετείχαν στις δράσεις που είχαν προγραμματιστεί για τη συγκεκριμένη ημέρα ανά την Ευρώπη.

Κατηγορία Teachers

Η «συμφωνία-ομπρέλα» μεταξύ ΕΕ-ΗΠΑ για την προστασία των προσωπικών δεδομένων που ανταλλάσσονται από τις δικαστικές και αστυνομικές αρχές έλαβε την 1η Δεκεμβρίου 2016 τη στήριξη της πλειοψηφίας των ευρωβουλευτών του Ευρωκοινοβουλίου (ΕΚ).
Στόχος της συμφωνίας είναι να διασφαλίσει υψηλά και δεσμευτικά πρότυπα προστασίας των δεδομένων που ανταλλάσσονται από την αστυνομία και τις αρχές επιβολής του νόμου.

Παρασκευή, 05 Αυγούστου 2016 14:30

Παιδική πορνογραφία και νομοθεσία

Ο νόμος υπ' αριθ. 4267 (τ. Α'/137) ψηφίστηκε το 2014 για την καταπολέμηση της σεξουαλικής κακοποίησης και εκμετάλλευσης παιδιών και της παιδικής πορνογραφίας. Σκοπός του νόμου (βλ. στα συνημμένα αρχεία) είναι η εναρμόνιση της ελληνικής νομοθεσίας με την Οδηγία 2011/93/ΕΕ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου σχετικά με την καταπολέμηση της σεξουαλικής κακοποίησης και εκμετάλλευσης παιδιών και της παιδικής πορνογραφίας (βλ. σχετικό άρθρο που πρώτοι επισημάναμε από 5 Δεκεμβρίου 2012). Έτσι το θέμα της παιδικής πορνογραφίας ρυθμϊζεται κυρίως με το άρθρο 8 του ν. 4267/2014, το οποίο τροποποίησε το άρθρο 348Α του Ποινικού Κώδικα, οι δε ουσιαστικές του διατάξεις εφαρμόζονται "τηρουμένων των αναλογιών" και σε εγκλήματα του Διαδικτύου.

Κατηγορία Teachers

Πώς καταφέρνουν μερικές πολυεθνικές να πληρώνουν τόσους λίγους φόρους; Η ιδιωτική μας ζωή προστατεύεται; Πολλά είναι τα ερωτήματα που απασχολούν έντονα το ΕυρωΚοινοβούλιο (ΕΚ), το οποίο έχει δημιουργήσει ειδικές επιτροπές για τα σκάνδαλα LuxLeaks και τα έγγραφα του Παναμά, σε μια προσπάθεια να προστατεύσει τα προσωπικά δεδομένα των Ευρωπαίων πολιτών από υποκλοπές ξένων μυστικών υπηρεσιών. Στις 6 Ιουλίου, το ΕΚ συζήτησε για την προστασία των πληροφοριοδοτών, που συχνά αντιμετωπίζουν ποινικές διώξεις. Μπορείτε να ανατρέξετε επίσης στο πρόσφατο άρθρο "Πώς προστατεύεται η ιδιωτική ζωή από τη μαζική επιτήρηση;" πατώντας εδώ.

Σελίδα 1 από 9